Janowiec oddziela się od Kazimierza

Klamka zapadła. Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego zagłosowali za zamiarem odłączenia Zamku w Janowcu od Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Zamek w Janowcu przestanie być oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego. Stanie się samodzielnym muzeum. Według marszałka województwa lubelskiego Jarosława Stawiarskiego to konieczność, by nowy menadżer skupił się na odbudowie janowieckich ruin zamkowych i enoturystyce, która w ostatnich latach rozwija się w regionie coraz prężniej. W okolicach Janowca działa już 70 winnic, w tym jedna na wzgórzu zamkowym. W Janowcu w spichlerzu z Moniak ma powstać Centrum Winiarstwa. Pokazany tam będzie tam proces produkcji wina oraz historia polskiego winiarstwa. Pieniądze na budowę Centrum mają pochodzić ze środków unijnych.

Wielu radnych uznało jednak, że o ile sam pomysł utworzenia Centrum Winiarstwa jest ciekawy, to jego realizacja przez wyłączenie Janowca z Muzeum Nadwiślańskiego jest niepotrzebna. To samo można by osiągnąć w obecnych strukturach Muzeum. A tak – będzie niepotrzebne mnożenie stanowisk i kosztów. I umniejszenie roli Muzeum Nadwiślańskiego.

Przeciwko temu pomysłowi stanowcze Nie! wyraził kilka dni temu radny powiatu puławskiego Marcin Pisula, który postrzega ten pomysł także jako zagrożenie dla zamku w Janowcu. Mimo głosów przeciwnych, radni sejmiku województwa lubelskiego projekt poparli. „Za” głosowało 23 radnych, „przeciw” – 1, 9 wstrzymało się od głosu.

Projekt utworzenia nowego muzeum trafi teraz do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także: Coś się sypie>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *