Jak diabły i anioły Słowackiego czytały

Podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania wzięto na tapet dramat Juliusza Słowackiego pod tytułem „Kordian”. Przybliżyć narodowi ten akurat dramat próbowano na różne sposoby. W Kazimierzu wzięły się za to zadanie diabły. I – dla równowagi – anioły. Czy deszcz, który towarzyszył Czytaniu, był sprawką diabelską czy anielską – pozostawiamy już Państwa ocenie.

W tym roku Narodowe Czytanie w Kazimierzu, którego pierwsze edycje odbywały się pod studnią, powróciło na rynek. No może niezupełnie. Z powodu deszczu była konieczność szukania schronienia w podcieniach kamienicy Pod świętym Mikołajem. Tak czy inaczej – czytanie odbywało się zgodnie z założeniem akcji – w plenerze.

„Kordiana” czytali

W Miasteczku odczytano scenę „Przygotowanie”. Stąd też postacie diabłów i aniołów, w które wcielili się tradycyjnie mieszkańcy oraz uczniowie i absolwenci Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza. Scena ta została obudowana niejako fragmentami „Grobu Agamemnona” Juliusza Słowackiego w wykonaniu gościa honorowego por. Jana Witkowskiego z Fundacji Niezawodni – Powstańca Warszawskiego z batalionu Iwo. Na zakończenie uczestniczki Festiwalu Piosenki Lotniczej odbywającego się w ramach imprezy lotniczej Skrzydła nad Kazimierzem odczytały scenę Prologu.

Utwory z kanonu literatury polskiej najczęściej są ściśle związane z polityką. Nie inaczej jest z „Kordianem”, za pośrednictwem którego Słowacki rozlicza przywódców powstania listopadowego za jego upadek. Dlatego odpowiedzialnymi za upadek ruchu narodowowyzwoleńczego czyni siły nieczyste. Na szczęście są jeszcze anioły, które potrafią krzyknąć „W imię Boga! Precz stąd! Precz!” Takie podejście do rzeczywistości, chociaż absolutnie zgodne z kanonami romantyzmu, jest jednak niebezpieczne. Zdejmuje bowiem odpowiedzialność z człowieka… Z drugiej strony w czytanie sceniczne utworu pozwala wnieść trochę lekkości. Diabeł w kulturze to przecież postać groteskowa: trochę straszna, trochę śmieszna.

Obsada

Początkowe fragmenty „Grobu Agamemnona” Słowackiego czytał: Powstaniec Warszawski z Fundacji Niezawodni: por. Jan Witkowski ps. „Jaś”

Osoby dramatu:
Czarownica Natalia Baranowska absolwentka Koszczyca
Szatan I Tomasz Małolepszy
Szatan II Marcin Pisula
Mefistofel Ryszard Rybczyński
Astaroth Zbigniew Rak
Gehenna Aniela Rak
Archanioł Kateryna Zinchuk
Aniołowie Justyna Rodzik i Oksana Ivanova
Diabły Mikołaj Podrażka, Antek Walencik i Stanisław Ogonek

Prolog czytały: Gabriela Bartoszuk i Milena Kmita z Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego oraz Julia Tomaszek i Anastazja Młynarczuk z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego .

Organizator: Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki – Biblioteka Publiczna
Scenariusz i reżyseria: Anna Ewa Soria
Współpraca: Zespół Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, Fundacja Niezawodni, Skrzydła nad Kazimierzem

Materiał wideo autorstwa Marcina Pisuli>>>

Czytaj także:

Nad Niemnem nad Wisłą>>>
Narodowe Czytanie na deskach szkolnej auli>>>


Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *