Jan Peszek to aktor wszechstronny. Przede wszystkim aktor teatralny związany ze scenami Krakowa i Warszawy. Zobaczyć go mogliśmy też w teatrach telewizji, serialach, etiudach studenckich, filmach krótkometrażowych, filmach fabularnych. Jest aktorem dubbingu, a jego głos możemy usłyszeć na płytach VooVoo. Dał się poznać jako wybitny pedagog.
Scenariusz dla Peszka
Na festiwalu filmowym BNP Paribas Dwa Brzegi, można było Jana Peszka zobaczyć w szeregu filmów, na spotkaniu z cyklu „Lekcja kina”, oraz w przedstawieniu „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”.
Peszek w monodramie jest nie tylko aktorem, ale także scenografem i reżyserem. Scenariusz spektaklu napisał w 1963 roku Bogusław Schaeffer. Pisząc monodram Schaeffer myślał o Janie Peszku, jako o jego wykonawcy. Tekst musiał poczekać na aktora aż do 1976. Od tej pory monodram wystawiano wielokrotnie. Oglądając sztukę, na kazimierskim zamku w piątkowy wieczór nie odczuwało się czasu, jaki minął i od powstania tekstu, i od jego prawykonania. Temat nadal jest aktualny, jak i aktualne, uniwersalne są rozterki twórców. Jan Peszek pełen wigoru i pasji zaprezentował pełen wachlarz technik aktorskich. Bawił, zadziwiał i czarował kazimierską publiczność.
Jan Peszek w Kazimierzu
Jan Peszek pojawił się w trzech produkcjach kręconych w Kazimierzu Dolnym. Były to: „Łabędzi śpiew” z 1988 roku, „Dzień wielkiej Ryby” z 1996 roku oraz spektakl Teatru Telewizji „Drugie zabicie psa”, również z 1996 roku.
Lekcja kina. Spowiedź twórcy filmowego Jan Peszek.