Forum Organizacji Społecznych

Kazimierskie organizacje non profit spotkały się na I Kazimierskim Forum Organizacji Społecznych.

I Kazimierskie Forum Organizacji Społecznych zgromadziło w czwartek 15 grudnia w auli Gminnego Zespołu Szkół przedstawicieli 36 organizacji działających na terenie gminy Kazimierz. W podniosłej atmosferze odbierali oni pamiątkowe dyplomy – podziękowania za swoją pracę na rzecz innych.

Forum w swoim zamyśle miało być okazją do integracji środowiska kazimierskich wolontariuszy, wymiany doświadczeń, nawiązania współpracy.

-Każda z Waszych organizacji działa na rzecz innych osób. W ten sposób wszystko to, co robicie, zatacza coraz szersze kręgi i obejmuje coraz większą liczbę ludzi . Chciałbym, żeby zobaczyli Państwo, ilu Was jest. Czasami może się wydawać, że pracujecie dla garstki lub z garstką osób. Że Wasza praca w porównaniu do wielkich zrzeszeń czy stowarzyszeń jest mało widoczna lub mało atrakcyjna. Chciałbym, aby – tak jak ja – dostrzegli również Państwo w swojej pracy na rzecz innych wiele wartości i by byli Państwo dumni ze swoich działań. Pracujecie na różnych polach, w różnych obszarach zainteresowań, ale macie jedną wspólną cechę: chęć działania i poczucie odpowiedzialności za to, co nasze, co nam najbliższe. Za Waszą bezinteresowną pracę na rzecz społeczności lokalnej, na rzecz scalania i integracji, na rzecz rozwoju kultury, sztuki, na rzecz tradycji serdecznie dziękuję – mówił na początku I Kazimierskiego Forum Organizacji Społecznych burmistrz Kazimierza Artur Pomianowski.

Wśród wyróżnionych

Wśród wyróżnionych znalazły się organizacje z prawie stuletnią historią, jak Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego, które wydaje oczekiwany z ogromnym zainteresowaniem Brulion Kazimierski, Stowarzyszenie Dwa Brzegi organizujące Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi czy zupełnie młode Stowarzyszenie Wolny Kazimierz – organizator Święta Sąsiada czy tegorocznego wydarzenia Kazimierz Dolny miasto romansów i ballad.

-Z mojego punktu widzenia najważniejsze jest to, że można coś zrobić razem z innymi osobami, z którymi normalnie nie współpracujemy. Takie wspólne działanie umożliwia zbliżenie się, poznanie, znalezienie wspólnego języka. Czyli jest to praca zespołowa, co jest bardzo ważne. A drugie równie ważne dla mnie jest to, że można pozostawić gdzieś swój ślad – choć w działalności społecznej nigdy nie gramy na siebie. Ale jest duża satysfakcja, kiedy człowiek później przypomina sobie, że było to częścią twojej inicjatywy i działania pro bono, co jest ważne. To pozwala lepiej przeżyć życie, jeśli się coś zrobi z serca – mówił o swojej działalności społecznej w ramach Stowarzyszenia Wolny Kazimierz Tomasz Małolepszy.

Wyróżniono także koła gospodyń wiejskich, kluby sportowe czy ochotnicze służby ratownicze – straży pożarnych i WOPR. Pełna lista wyróżnionych poniżej.

Inicjatywa gminy spotkała się z ciepłym przyjęciem zarówno wyróżnionych, jak i obserwatorów.

-To świetna inicjatywa i gratuluję pomysłu, bo zawsze warto promować działania zwłaszcza te lokalne, które są wizytówką naszego miasta i gminy. Taka reklama jest klika razy lepsza niż kolorowa broszurka, bo ludzie w swoich stowarzyszeniach, fundacjach i jednostkach działają z serca a to doceniają zarówno mieszkańcy jak i patrzący z boku turyści – napisał Paweł Szydłowski z Samorządów Mieszkańców.

36 organizacji to nie wszystkie działające w gminie

36 organizacji biorących udział w forum to jednak tylko część istniejących w gminie. Wśród nieobecnych było między innymi Stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy, którego członkowie pojechali na Ukrainę z Kresową paczką do Rodaków mimo trwającej tam wojny.

-My skupiliśmy się na organizacjach, które aktywnie działają na rzecz lokalnej społeczności, a mamy przecież jeszcze wiele innych. Będziemy to wydarzenie kontynuować – to było pierwsze Kazimierskie Forum Organizacji Społecznych. Musimy przyjąć kolejny klucz do zapraszania tych organizacji – mówi burmistrz Pomianowski.

Forum pozwoliło na prezentację organizacji działających w Kazimierzu i ich osiągnięć. Było też okazją, by pomówić o pozyskiwaniu środków na prowadzenie ich działalności. Dwoje prelegentów Ewa Dąbrowska ze stowarzyszenia Cichosz i Wolny Kazimierz oraz Tomasz Osiecki z Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej z Lublina dzieliło się swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. W planach są kolejne tego typu prelekcje – warsztaty – o ile będą zainteresowani.

I Kazimierskie Forum Organizacji Społecznych. Pełna lista wyróżnionych

Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Rękodzieła Artystycznego
Stowarzyszenie Kazimierski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Kazimierskie Stowarzyszenie Dobroczynne p.w. św. Anny
Towarzystwo Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „Kazimierska Fara”
Stowarzyszenie Dwa Brzegi
Stowarzyszenie „Wolny Kazimierz”
Stowarzyszenie Kupców i Przedsiębiorców w Kazimierzu Dolnym
Towarzystwo Przyjaciół Miasta Kazimierza Dolnego
Oddział PTTK im. Karola Sicińskiego w Kazimierzu Dolnym
Stowarzyszenie Dzieci Nasza Przyszłość
Fundacja Latający Ludzie
Spółdzielnia Socjalna Kazimierzanka
Jakub Pruchniak
Stowarzyszenie Sympatycy Rzeczycy
Fundacja Zielony Kazimierz
Koło Gospodyń Wiejskich ,,Przy Bystrej” z Wierzchoniowa
Koło Gospodyń Wiejskich Jeziorzanki
Koło Gospodyń Wiejskich Polanki w Parchatce
Koło Gospodyń Wiejskich w Skowieszynku
Koło Gospodyń Wiejskich w Zbędowicach
Zespół Dziesiątki z Bochotnicy
Uczniowski Klub Sportowy Jantar
Uczniowski Klub Sportowy Bystra w Bochotnicy
KLUB Witorzecz
Kazimierski Klub Sportowy „Orły” w Kazimierzu Dolnym
Klub Sportowy Oldboje Kazimierz Dolny
Kazimierskie Towarzystwo Wiślane
Koło PZW nr 10 W Kazimierzu Dolnym
Drużyna WOPR nr 2 w Kazimierzu Dolnym
OSP Kazimierz Dolny
OSP w Bochotnicy
OSP w Rzeczycy
OSP Witoszyn
OSP Wierzchoniów
OSP Dąbrówka
OSP Skowieszynek

Więcej zdjęć:

Kazimierz Dolny na weekend>>>
Profil Burmistrza Kazimierza Dolnego>>>

Czytaj także:

Nagrody w dziedzinie kultury>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *