Festiwalowe lato 2024

Kazimierz Dolny, Miasteczko Malarzy, to także Miasteczko festiwalowe. Z roku na rok ciekawych wydarzeń przybywa. Bajkowa sceneria i kameralność nadwiślańskiego Kazimierza sprzyja imprezom. Szczególnie plenerowym. Oczywiście najwięcej imprez jest w lecie. A lato zbliża się wielkimi krokami. Przedstawiamy festiwalowy rozkład jazdy.

Będzie przede wszystkim muzycznie. Na ludowo, podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, klasycznie podczas Festiwalu Organowego, rockowo podczas Kazimiernikejszyn i Muzycznego Kazimierza oraz nostalgicznie podczas Festiwalu Klezmerskiego.

Niestety efektem ubocznym leniwej atmosfery Miasteczka jest to, że programy większości festiwali pojawiają się tak jakby w ostatniej chwili.

Festiwalowy „rozkład jazdy”

20-23 czerwca – 58. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych
5-7 lipca – Kazimierski Festiwal Literacki ” Słowa mają moc”
6 lipca – 24 sierpnia – Kazimierski Festiwal Organowy
12-14 lipca – Kazimierski Festiwal Wina
17- 21 lipca – Kazimiernikejszyn – Wydarzenie bez spinki
27 lipca – 4 sierpnia – Festiwal Filmu i Sztuki DWA BRZEGI
16-17 sierpnia Festiwal Klezmerski
11-16 września – Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską

Inne wydarzenia:
30 czerwca – Tour de Pologne kobiet
2-24 sierpnia – Muzyczny Kazimierz
31 sierpnia – V Regaty Kazimierskie
13-15 września – Skrzydła nad Kazimierzem
22 września – XXV Święto Jesieni

Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych

To już 58. Festiwal w Kazimierzu. Towarzyszyć mu będą, jak co roku, Targi Sztuki Ludowej. Uczestnicy pojawią się w Miasteczku już w czwartek, ale główna część festiwalu, jak co roku zacznie się w piątek. Początek festiwalu to zawsze oficjalne otwarcie Targów Sztuki Ludowej oraz barwny Korowód Festiwalowy (od Domu Kultury pod scenę główną na Rynku). Uroczyste Otwarcie Festiwalu a następnie konkursy.

Festiwal prezentuje tradycyjną, dawną muzykę ludową. To jedyne takie wydarzenie, które pokazuje folklor całego kraju. To drugi co do starszeństwa polski festiwal. Wydarzeniu towarzyszą nie tylko Targi Sztuki Ludowej, ale i liczne imprezy w Klubie Festiwalowym na Małym Rynku: warsztaty dla małych i dużych, pokazy rękodzielnicze i potańcówki.

Czytaj także: Festiwal kapel coraz bliżej>>> || Program festiwalu 2023>>> || Na ludowo dziś (2022)>>>

Kazimierski Festiwal Muzyki Organowej

Koncerty organowe odbywają się w Kazimierzu Dolnym od ponad 50 lat. Początkowo koncerty organizowano nieregularnie. Z czasem ich popularność doprowadziła do zorganizowania powtarzalnych wydarzeń pod nazwą Letnie Wieczory Muzyczne. Od 2013 roku impreza funkcjonuje już jako Kazimierski Festiwal Organowy.

W tym roku pierwszy koncert festiwalu odbędzie się 6 lipca 2024. A następne zaplanowane są na każdą sobotę lipca i sierpnia. Koncerty odbywają się w kazimierskiej Farze – kościele parafialnym o godzinie 19:00. 

W tym roku na festiwalu zagrają: Diego Cannizzaro, Angelo Castaldo, Klaudia Camilla Twardzik-Poloczek i Damian Poloczek, Tomasz Głuchowski, Michał Novenko, Roman Perucki. W koncercie finałowym Patrykowi Podwojskiemu towarzyszyć będzie Orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego.

Czytaj także: Kazimierski Festiwal Organowy 23>>>
Program festiwalu: Kazimierski Festiwal Organowy 2024>>>,

Festiwal literacki

Czeka na nas już trzecia odsłona festiwalu literackiego „Słowa mają moc”. Imprezie przyświecają Dwa Księżyce (Marii Kuncewiczowej). A na festiwalu będą spotkania z twórcami, spacery śladem Dwóch Księżyców Marii Kuncewiczowej ale i koncerty. Nie zabraknie warsztatów dla dzieci i młodzieży.

Wśród gości festiwalu znaleźli się między innymi: dr Lucyna Kirwil, prof. Jerzym Bralczykiem Ewa Winnicka, Justyna Dżbik, Dominika Słowik, Sylwia Chutnik, Wojciech Tochman, Joanna Laprus, Ałbena Grabowska i Wanda Michalak.

Program festiwalu: 3. Kazimierski Festiwal Literacki „Słowa mają moc”>>>

Kazimiernikejszyn

Jeden z ciekawszych letnich festiwali trwać będzie od środy 17 lipca do niedzieli 21 lipca. Środa lightowa i chilloutowa na aklimatyzację. A w czwartek zagrają: Gogol Bordello, Kwiat Jabłoni, Baranowski, Projekt WoW i Kazimierska Orkiestra Dziadowska. W piątek koncertują Łąki Łan, Sorry Boys, Jazz Band Młynarski – Masecki, Artur Rojek i Bartek Królik. A co w sobotę? Zagrają Vito Bambino, Bass Astral, Kuba Badach, Bohemian Betyars i Gooral //Paprodziad. Koncerty odbywać się będą, jak co roku w kamieniołomach.

W strefie Bezscennej natomiast zagrają: w czwartek Lucas Janu Music, w piątek Paprosound, a w sobotę Aldaron. Od czwartku do soboty Strefa Kultury zaprasza na spektakle, nie tylko dla młodego widza: Księżniczka na ziarnku grochu, Warzywny Show i Jaś i Małgosia. Będzie „Pocztówka z Kazimiernikejszyn i tańce hulańce”.

Do tego wiele spotkań, przygód i wydarzeń. Info o karnetach TU.

Muzyczny Kazimierz

Festiwal Muzyczny Kazimierz 2024. Już po raz drugi Klub Stodoła zaprasza na cykl letnich plenerowych koncertów pod hasłem Muzyczny Kazimierz. W klimatycznym, nieczynnym kamieniołomie w Kazimierzu wystąpią największe gwiazd polskiej muzyki. Koncerty zaczynające się o 18:00 są biletowane. Bilety na wydarzenie można kupić online oraz w Centrum Informacji Turystycznej w kazimierskim Rynku.

2 sierpnia, piątek – BAJM
3 sierpnia, sobota – KULT
8 sierpnia, czwartek – Daria Zawiałow
9 sierpnia, piątek – T.LOVE
10 sierpnia, sobota – Nosowska
16 sierpnia, piątek – IRA
17 sierpnia, sobota – MYSLOVITZ
24 sierpnia, piątek, Lady Pank
25 sierpnia, sobota – DŻEM

Kazimierski Festiwal Wina

Festiwal wina pojawia się w Miasteczku, w tej formule po raz drugi. Na kazimierskich rynkach oraz skwerze pojawią się wystawcy. Będą to przede wszystkim winiarze: i Ci z okolic i z całej Polski. Będą także producenci cydru, miodów pitnych i przetworów z miodu, pasieki, serowarzy i inni. Mają być produkty lokalne: i żywność i rękodzieło.

Na festiwalowych gości czeka moc atrakcji. Będą koncerty umielające degustacje, Rozmowy z kazimierskimi artystami oraz panele dyskusyjne pochylające się nad przyszłością polskiego winiarstwa i enoturystyki. W piątek i sobotę wieczór umilą plenerowe seanse filmowe z winem w tle. A wszyscy oczywiście czekać będą na informacje, kto w tym roku wygra plebiscyt i otrzyma Złotego Koguta.

Program festiwalu: Kazimierski Festiwal Wina>>>

Festiwal filmowy

To już 18. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Festiwal wszelkie skupia sztuki. Będą więc nie tylko projekcje filmów fabularnych i dokumentalnych, ale i spotkania z artystami, wycieczki, wystawy, koncerty. Na pewno będzie wiele inspirujących rozmów o sztuce.

Festiwal ogarnia cały Kazimierz Dolny, ale centrum wydarzeń jest Gminny Zespół Szkół (ul. Szkolna 1). Filmy będą wyświetlane, jak w zeszłym roku, w Kinie We Love Cinema, pod namiotem, będzie Małe Kino w Szkole, oraz pod gołym niebem: Kino Perła na Małym Rynku i Kino na Zamku.

Jak w latach poprzednich pojawi się cykl Świat pod namiotem, prezentujący filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych świata oraz cykl Muzyka, moja miłość. Będzie konkurs filmów krótkometrażowych. Bohaterem tegorocznej retrospektywy będzie Joseph Losey.

Czekamy na program.

Osiemnastka Dwóch Brzegów>>>

Pardes Festival

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską zgodnie z koncepcją „festiwalu wędrującego” zawita tego roku do Kazimierza Dolnego, Celejowa i Zamościa. Pierwsze wydarzenie festiwalowe (11 września) to „lekcja historii” z profesorem Andrzejem Trzcińskim w przestrzeni kazimierskiej synagogi. W programie kazimierskim m.in.: warsztat wycinanki żydowskiej, prezentacje twórczości wybitnych artystek pochodzenia żydowskiego aktywnych w Polsce i szerokim świecie, spacer tematyczny z „Licencją na Oprowadzanie”, koncert muzyki bliskowschodniej. Ponadto wydarzenia z cyklu Pardes znaczy Ogród, czyli piknik z atrakcjami w pobliskim urokliwym Celejowie – z jabłkiem w roli głównej (popołudnie 11 września) i rejs statkiem po Wiśle w towarzystwie znakomitego regionalisty dr. Andrzeja Pawłowskiego (popołudnie 13 września). Tekst o Pardes Festiwal A. Markiewicz.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *