Festiwal kapel coraz bliżej

Wakacje w Kazimierzu tradycyjnie rozpoczynają się na ludową nutę. Nie inaczej będzie w tym roku. Oficjalne otwarcie Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w piątek 21 czerwca tuż po rozdaniu świadectw.

Zakończyły się eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Także te w Lublinie. Z naszego województwa przyjedzie do Kazimierza 20 z 78 solistów i zespołów ludowych, którzy będą rywalizować we wszystkich festiwalowych kategoriach: kapel, zespołów śpiewaczych, solistów instrumentalistów i śpiewaków oraz muzyków występujących w kategorii Mistrz – uczeń, która premiuje tradycję przekazywania folkloru muzycznego następnym pokoleniom.

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie Podlasie. Stąd też na plakacie autorstwa Beaty Urniaż – Księskiej pojawiły się czerwono – czarne nadbużańskie perebory. To charakterystyczny dla Podlasia haft tkany. Chociaż na pierwszy rzut oka kojarzyć się może z tradycyjnym ukraińskim haftem krzyżykowym. Jest jednak zupełnie od niego różny.

-Powstaje nie za pomocą igły i nitki, a przy użyciu drewienka do wybierania i czółenka. Jest tworzony razem z tkaniną, dlatego wymaga nie lada fachu – czytamy na blogu Zafolkowana.

Festiwal rozpocznie się w czwartek 20 czerwca seminarium folklorystycznym. Muzyków ludowych zobaczymy na rynku dzień później. Towarzyszyć im będą 57. Targi Sztuki Ludowej.

Więcej informacji wkrótce.

Czytaj także: 57. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *