Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi to najdłuższy z kazimierskich festiwali. Trwa 9 dni. Za nami już 5 z nich.
Najważniejszym elementem każdego festiwalu są projekcje filmowe. Za nami wiele premier: Balkowniary, Marcello Mio i Wróbel. Wiele filmów nagrodzonych i pokazów specjalnych. Olbrzymim powodzeniem cieszy się Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych.
Na większości seansów sale są pełne. Jest wiele filmów, na które bilety wyprzedane zostały już dawno. Wygląda na to, że ta edycja pobije rekord frekwencji.
Nie tylko filmy
Spotkania z artystami to niezwykle ważny moment każdego z festiwali. Kazimierz zaszczycili swoją obecnością Jadwiga Jankowska – Cieślak, Daniel Olbrychski, Roman Gutek, Gosia Dobrowolska, Kinga Dębska, Jacek Bromski, Andrzej Pągowski, Jacek Borusiński, Piotr Jacoń, Artur Paczesny, twórcy Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych i wielu, wielu innych. Nagrania spotkań można obejrzeć na fanpage’u festiwalu na FB.
Lubelska i nie tylko
Festiwal nie tylko filmu, ale i sztuki. Stąd też szał wernisaży. I tu króluje ulica Lubelska z Małym Festiwalem Sztuki. Ulica ta jest szczególnie tłoczna, bo to połączenie Rynku i miasteczka festiwalowego. Spacer tą ulicą jest niezwykle miły i inspirujący. Ale warto zajrzeć też w inne zakątki Miasteczka, aby zanurzyć się w sztuce.
Sztuka obecna jest także w Mięćmierzu. Niezwykle ciekawe zdjęcia można zobaczyć i w Galerii na płocie w centrum wioski i w wiatraku. W Janowcu, po drugiej stronie Wisły, w Knajpie u Marceli, można oglądać obrazy Olafa Olasińskiego. Wernisaż już dziś, 1 sierpnia o 16:00/\.
Wycieczki
Jak co roku odbyły się wycieczki tropem filmów i sztuki. Co roku budzą duże zainteresowanie i mają doskonałą frekwencję. Już w niedzielę rano odbył się spacer Kazimierz poniekąd filmowy z Licencją na oprowadzanie. Mimo deszczowej pogody ściągnął grono miłośników i filmu i Kazimierza Dolnego. Oprócz gości festiwalowych skusił też osoby z okolicznych miejscowości, zawsze gotowych na odkrywanie kazimierskich sekretów i zakamarków.
We wtorek odbył się wykład dr Andrzeja Pawłowskiego połączony ze spacerem. Osoba wykładowcy i niezwykle ciekawy temat przyciągnęły tłumy, których nie mogła pomieścić sala KOKPiTu. Na szczęście na w spacerze wszyscy mogli wziąć udział. Wycieczka ruszyła Kazimierskimi śladami Agnieszki Osieckiej i Marka Hłaski z muzyczno – filmową historią w tle.
Koncerty
Doskonałe recenzje i świetną frekwencję mają koncerty i na zamku i na Rynku. W niedzielę odbył się też koncert w Mięćmierzu. Zagrała kochana przez lokalsów i przyjezdnych Orkiestra Dziadowska. To fantastyczna odskocznia od świata filmu, do tego okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu.
I co dalej?
Przed nami trzy, a właściwie cztery dni. Seanse filmowe kończą się w sobotę. W tym dniu odbywa się też Gala Zamknięcia. Zobaczymy na niej nową ekranizację Hrabiego Monte Christo.
Czekają nas ciekawe seanse, inspirujące koncerty. Szczególnie polecamy najbardziej niezwykłą wystawę roku – Kanał Sztuki, która odbędzie się w sobotę o 18:00.
Niedziela będzie spokojniejsza. Nie znaczy to, że nieciekawa. W KOKPiT (ul. Lubelska 12) odbędzie się spotkanie z fotografikiem, Tomaszem Sikorą, a na rynku czeka nas muzyczna podróż. Zagrają Michał Pastruszak i Artur Siemierzewicz, zespół Siła Pragnień oraz Jan Kondrak.
Czytaj także:
W oczekiwaniu na festiwal>>>