Ferie zimowe 2023

W przyszłym tygodniu zaczyna się okres ferii zimowych.

Ferie to zimowa przerwa w nauce, która trwa dwa tygodnie. Aby ruch turystyczny się nie kumulował, od 2003 roku czas ferii trwa 1,5 miesiąca, przez styczeń i luty. Jednorazowo ferie ma zwykle 5-7 województw.

W roku 2023 jako pierwsi ferie mają uczniów ie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Przerwa w nauce dla tych województw zaczyna się już 16 stycznia. Jako kolejne, 23 stycznia, ferie zaczynają podlaskie oraz warmińsko-mazurskie. W trzecim terminie, od 30 stycznia do 12 lutego na wypoczynek zimowy udają się uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W dniach 13 lutego – 26 lutego na ferie idą w końcu województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

Ośrodki kultury z regionu organizują ferie tylko w terminie lubelskim. Ośrodki sportowe i wiele podmiotów proponujących wycieczki, spotkania lub warsztaty proponują je przez styczeń i luty. Ma to miejsce ze względu na turystyczny charakter regionu.

Ferie na Lubelszczyźnie

Na Lubelszczyźnie ferie zaczynają się już w najbliższy poniedziałek. W terminie naszych ferii wiele atrakcji przygotowały placówki kultury. Oto co dzieje się w Trójkącie Turystycznym Kazimierz – Puławy – Nałęczów

Kazimierz Dolny

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki zaprasza na Lubelską 12 na Warsztaty Kreatywności. Zajęcia trwać będą przez całe ferie. Zajęcia przygotowane zostały dla dzieci z gminy Kazimierzu Dolny i są bezpłatne. Będą pasjonujące wycieczki, szalone zabawy, zaskakujące animacje artystyczne, rozwijające wyobraźnię zajęcia plastyczne. Ilość miejsc ograniczona. Info TU.

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym także organizowane są zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dzięki nim w ciekawy sposób będzie można poznać oddziały muzealne. Plan muzealnych warsztatów i dostępności ekspozycji na ferie TU.

Puławy

Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” organizuje Ferie. W dniach 16 do 29 stycznia odbywać się będą warsztaty kuglarskie i alchemiczne, zajęcia z Klubem Twórców Ludowych, pokazy filmowe dla dzieci, warsztaty taneczne w rymie hip-hopu i latino oraz kreatywne zajęcia teatralne i plastyczne. Nie zabraknie też spektakli dla najmłodszych i szalonej zabawy na stoku narciarskim w Kazimierzu Dolnym. Na zakończenie ferii, 28 stycznia, POK„Dom Chemika” zaprasza dzieci od 3 roku życia wraz z opiekunami na Bal kostiumowy dla dzieci „Elsa i przyjaciele”. Impreza w godzinach 14:00-17:00. Plakat. Liczba miejsc na zajęcia jest ograniczona. Zapisów i płatności można dokonać w kasie POK „Dom Chemika”, tel.: 81 458 67 21.

Młodzieżowy Dom Kultury także przygotował ciekawy program ferii. Ferie w MDK przygotowano dla dzieci w wieku 7-12 lat.

MOSiR Puławy zaprasza dzieci turnieje piłki nożnej i tenisa, na krytą pływalnię i do salonu gier. Otwarte będzie także lodowisko miejskie. Kalendarium wydarzeń TU.

Na Ferie ze sztuką zaprasza Fundacja KZMRZ. Fundacja zaprasza dzieci w wieku 8-18 lat. Będą zajęcia kreatywne, projektowanie murali i ubrań, zabawy z muzyką. Koszt 500 zł (zajęcia, materiały, opieka). Konieczne wcześniejsze zapisy: studiokzmrz@gmail.com, tel 607668587.

Na ferie zaprasza też Biblioteka Miejska w Puławach. Od 23 do 27 stycznia w godzinach 11:00 – 1300 odbywać się będą zajęcia dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat. Będą zajęcia plastyczne, rozwiązywanie quizów i zagadek, nie zabraknie wspólnego czytania. Spotkania odbywać się będą Oddziale dla dzieci Biblioteki Miejskiej przy ul. Głębokiej 7A.

Nałęczów

Nałęczowski Ośrodek Kultury także przygotował ciekawe zajęcia dla dzieci. Info TU.

Janowiec

Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu także przygotował zajęcia na ferie. Będą warsztaty kulinarne, plastyczne, spacery, ognisko, spotkanie ze strażakami czy wizyta na strzelnicy.

Sporty zimowe

Niestety uprawianie sportów zimowych uzależnione jest od pogody. Na terenie Trójkąta Turystycznego Kazimierz Dolny – Puławy – Nałęczów mamy trzy stoki narciarskie: Stacja Narciarska Kazimierz, znajduje się w samym Kazimierzu Dolnym. Stok Parchatka niespełna 10 km od Kazimierza, w Puławach, a na trasie Kazimierz – Nałęczów, w Rąblowie funkcjonuje Nart-Sport. . Nieco dalej mamy stoki w Lublinie – na Globusie.

Lodowisko miejskie w Puławach będzie w okresie ferii na Lubelszczyźnie czynne codziennie w godzinach 10.00-14.00 oraz 15.00-21.00. Należy sprawdzić informacje na stronie: MOSiR Puławy, gdyż obecne warunki pogodowe utrudniają jego funkcjonowanie.

Najbliższe Kazimierza Dolnego lodowisko kryte znajduje się w Opolu Lubelskim, przy ulicy Fabrycznej 28 – dostępne jest w dni powszednie i w weekendy w godz. 10:00-20:45.

Na wycieczkę

Z przewodnikiem

Ofertę wycieczek i zwiedzania aktywnego przygotowała. Licencja na oprowadzanie. W ofercie jest zwiedzanie aktywne „Zagadkowy Kazimierz”, tropem legend kazimierskich „Zamek, legendy i stary Kazimierz” oraz gra miejska „Na tropie kazimierskich tajemnic”. Wycieczki zaplanowane są na cały okres ferii – od 16 stycznia do końca lutego. W tygodniu wycieczki mają nieco niższą cenę niż w weekendy – to promocja na ferie. Pełny program wycieczek TU. Można się umawiać także w inne dni.

W styczniu, na dłuższe wycieczki – poza centrum miasta zapraszają Przewodnicy od pokoleń”. Informacje o ich przyrodniczym spacerze z ornitologiem TU.

Z mapą

Na wycieczki można się udać także samodzielnie, korzystając z aplikacji Kazimierz Dolny (Google Play i App Store), lub map płatnych dostępnych w Centrum Informacji Turystycznej w Kazimierzu Dolnym (Rynek 15). Z aplikacją można też zwiedzić Puławy (Google Play i App Store).

Warsztaty

W Puławach można wziąć udział w zimowych warsztatach bilardowych w BBC (Black Ball Club) bod hasłem Ferie z bilardem. Organizuje je Stowarzyszenie Lubelska Akademia Sportu i BBC – Black Ball Club na ul. Lubelskiej. Ferie z klubem bilardowym trwają od 16 do 27 stycznia. Szczegóły TU. Zapisy www.bbcpulawy.pl
lub tel. 730 000 058.

Na Ferie wśród zwierząt zaprasza Nałęczowski Zwierzyniec. To spotkania z ciekawymi zwierzętami. Dla grup zorganizowanych – możliwe zwiedzanie tematyczne czy ognisko.

A jeśli ktoś chciałby sprawdzić się jako artysta na warsztaty zaprasza Pracownia Fusingu Klimaty. Właściciele pracowni zapraszają na szereg warsztatów: Warsztaty szklanej biżuterii – metoda fusingu (1 spotkanie, ok. 2 godziny – 120 zł / 1os. (60 zł / 1 sztuka biżuterii), Warsztaty fusingu – szklany pejzaż lub abstrakcja (1 spotkanie, ok. 2 godz. – 80 zł / 1 os.) oraz Warsztaty malowania na szkle (1 spotkanie, ok. 45 min. – 35 zł / o1 os.). A wszystko to w Nowym Gaju niedaleko Nałęczowa.

Muzea

Najmniejsze kazimierskie muzeum: Muzeum Klocków zaprasza w trakcie ferii w dniach środa -piątek w godzinach 12:00-18:00 a w weekend 10:00-18:00. Plakat.

W Kazimierzu do odwiedzin zaprasza wspomniane już Muzeum Nadwiślańskie z oddziałami: Muzeum Przyrodnicze, Dom Kuncewiczów, Muzeum Sztuki Złotniczej i Kamienica Celejowska. Po drugiej stronie Wisły odwiedzić można Muzeum Zamek w Janowcu.

W Puławach oprócz spaceru po parku zwiedzić można Muzeum Czartoryskich.

Dzień muzealny można też zrobić sobie w Lublinie – zwiedzając podwoje Zamku Lubelskiego z ciekawymi wystawami stałymi i magiczną wystawą przedstawiającą starożytny Egipt.

Dzieci na pewno zachwyci Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Czytaj także:
Kocim krokiem, kocim tropem>>>
Spacerkiem: Tam i z powrotem >>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *