Ferie w Kazimierzu Dolnym 2024

AKTUALIZACJA.

Zaczynają się ferie zimowe 2024. Główny, feryjny, ruch turystyczny skupia się w górach. W centrach sportów zimowych. Media w tym roku „trąbią”, że ceny na ferie w Zakopanem i innych kurortach spadają, bo zainteresowanie wypoczynkiem w górach jest mniejsze, niż w latach ubiegłych. A jak będzie z turystyką w innych regionach? Czas pokaże. A ostatnie lata – to doświadczenie z wieloma rezerwacjami „na ostatnią chwilę”. Z całą pewnością pojawią się w tym czasie wycieczkowicze – spędzający w miejscach docelowych zaledwie jeden dzień.

Terminy ferii

21 lat temu po raz pierwszy terminy ferii stały się różne dla różnych województw. Dzięki podziałowi, ruch turystyczny w popularnych miejscowościach się nieco rozkłada. Niestety jeśli rodziny mieszkają w różnych województwach, mają czasem trudność, jeśli chcą spędzić ferie razem.

W tym roku ferie zaczynają się 15 stycznia. W pierwszym terminie: 15 – 28 stycznia 2024 wypoczywać będą uczniowie i nauczyciele z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Drugi termin: 22 stycznia – 4 lutego 2024 to ferie dla województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie oraz śląskie mają przerwę zimową w terminie 29 stycznia – 11 lutego 2024. Jako ostatnie, w terminie 12 – 25 lutego 2024, od szkoły odpoczną w województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i w wielkopolskim.

Na Lubelszczyźnie

Kazimierz Dolny, jako najpopularniejsza miejscowość turystyczna naszego regionu szykuje się na ferie już of najbliższego tygodnia. Inne miejscowości mają ofertę feryjną tylko na czas ferii lubelskich.

Muzea

Już od 15 stycznia można brać udział w Feriach w muzeum. Ciekawą ofertę dla grup przygotowało Muzeum Nadwiślańskie. Muzeum Sztuki Złotniczej zaprasza na lekcje muzealne z warsztatami plastycznymi „Mistrzowie Złota”. Kamienica Celejowska zaprasza na warsztaty rzeźbienia bałwanów z gipsu. Jak zwykle ciekawie jest w Muzeum Przyrodniczym. Będzie zwiedzanie z quizem. Istnieje też możliwość zorganizowania warsztatów. 31 stycznia i 7 lutego Grodzisko Żmijowiska przybliżać będzie życie Słowian i sekrety archeologii. A na zamku w Janowcu można zostać mistrzem ceramiki.

Warto zajrzeć do Kazimierskiego Muzeum Klocków. W ferie otwarte codziennie, oprócz środy. Godziny otwarcia.

W Puławach można zwiedzić Muzeum Czartoryskich i Muzeum Badań Polarnych. Muzeum Czartoryskich w dniach 5-9 lutego proponuje feryjne zwiedzanie Graj w Muzeum.
Uwaga: Muzeum Czartoryskich będzie zamknięte 1 i 2 lutego 2024. Muzeum Badań Polarnych przygotowało „Feryjne Spotkania pod Biegunami

Jak zwykle ciekawą ofertę na ferie mam Muzeum Narodowe w Lublinie.

Niedaleko nas, ale w województwie mazowieckim ofertę na ferie przygotowało Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.

Kulturalnie, bo w ośrodkach kultury

Lokalne ośrodki kultury przygotowują ofertę na czas ferii na Lubelszczyźnie.

Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki przygotował warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym. Zapisy są możliwe wyłącznie w dniu warsztatów. Między 29 stycznia a 9 lutego dzieci mogą wziąć udział w warsztatach plastycznych, robotycznych, przyrodniczych i innych. Pełta oferta TU.

Dodatkowo codziennie obejrzeć można ciekawą animację prezentującą historię Kazimierza Dolnego. Film „Królewska opowieść” wyświetlany jest codziennie o godzinach 12:00 i 15:00. Bilety na film zakupić należy w Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 15. Projekcje odbywają się w siedzibie KOKPiT.
UWAGA zmiana: w poniedziałki 29 stycznia i 5 lutego oraz w piątki 2 i 9 lutego film będzie wyświetlany o 13:30 i 15:00.

Filia Biblioteki w Bochotnicy zaprasza w feryjne wtorki (30 stycznia i 6 lutego) oraz czwartki ( 2 i 8 lutego). Na dzieci i młodzież czekają zajęcia literacko – plastyczne. Zachęcamy do zapisów.

Puławski Ośrodek Kultury „Dom Chemika” przygotował bardzo bogatą ofertę na nadchodzące ferie. Zajęcia zaczynają się już w sobotę 27 stycznia i potrwają do soboty 3 lutego. Na ofertę Domu Chemika składają się zajęcia darmowe i płatne. Będą warsztaty plastyczne, taneczne, aktorskie i muzyczne. Do tego spektakle i seanse filmowe. Będą też zajęcia sportowe – Warsztaty narciarskie na stoku w Kazimierzu Dolnym. Zorganizowane zajęcia na stoku odbędą się 31 stycznia, 6 i 8 lutego. Pełen program ferii w Domu Chemika.

Ciekawie zapowiadają się ferie w Młodzieżowym Domu Kultury – będą warsztaty, ale i wizyta w piekarni, w muzeach czy obserwatorium astronomicznym.

Biblioteka Miejska w Puławach przygotowała Ferie w bibliotece. Będzie koncert, kino, warsztaty i dni z planszówkami.

Janowiecki Gminny Ośrodek Kultury także ma propozycje feryjne. Będzie spotkanie z sowami, turniej tenisa stołowego, joga, warsztaty.

Spacery

Jeśli pogoda pozwoli, Kazimierz Dolny i jego okolice jest wspaniałym miejscem do spacerów. Spacerować w Kazimierzu można wąwozami (z mapą lub aplikacją), centrum miasteczka czy pobrzeżem Wisły.

Można udać się na wycieczkę z przewodnikiem – jak co roku propozycję na ferie ma Licencja na oprowadzanie. Są to wycieczki klasyczne i aktywne.
Terminy wycieczek.
Bez przewodnika, choć aktywnie, można odbyć spacer z Questem. Szczególnie, że strona Questy – Wyprawy Odkrywców przygotowała konkurs dla na ferie.

Do spacerów zachęcają zabytkowe parki w Puławach i w Nałęczowie, choć ten ostatni cały czas w remoncie.

Na sportowo

W samym Kazimierzu Dolnym, na północ od centrum, funkcjonuje Stacja Narciarska Kazimierz. Na razie warunki bardzo dobre, a chętnych do uprawiania białego szaleństwa nie brakuje. W najbliższe dni temperatury pozwolą na zachowanie tak dobrych warunków. W południowej części Puław, 10 km od Kazimierza, funkcjonuje Stok Parchatka. Nieco dalej, w Rąblowie bardzo dobre warunki oferuje stok Nart-Sport.d

Aktualizacja: ferie lubelskie (od 29 stycznia) w Kazimierzu i Rąblowie warunki na stokach dobre, stoki dobrze naśnieżone. Warunki w Parchatce pogorszyły się.

Ofertę na ferie przygotował MOSiR w Puławach. Będą turnieje siatkówki, koszykówki, piłki nożnej i tenisa ziemnego. Są też tanie bilety na pływalnię i lodowisko.

W Puławach, przy ul. Hauke-Bosaka 1, działa w ramach Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji sztucznie mrożone lodowisko o powierzchni 600 m2. Obiekt jest monitorowany, ogrodzony, oświetlony i ma nagłośnienie. Na terenie lodowiska znajduje się wypożyczalnia łyżew. Od poniedziałku do piątku lodowisko otwarte jest w godzinach 15:00-21:00, w weekendy 10.00-14.00 oraz 15.00-21.00. W tygodniu grupy mogą umawiać się także do południa. W ferie na Lubelszczyźnie lodowisko będzie działało jak w weekendy. Info na stronie MOSiR Puławy.

Najbliższe Kazimierza Dolnego lodowisko kryte znajduje się w Opolu Lubelskim. Info.

Obiekty noclegowe

Część obiektów noclegowych także przygotowało specjalne oferty na ferie. Warto przyjrzeć się ofertom na ferie Hotelu Król Kazimierz, Hotelu Kazimierzówka. Maleńka wioska wakacyjna „Moje miejsce Kazimierz” znajduje się 12 km od centrum Miasteczka artystów. Oprócz noclegów i cudnego klimatu proponuje animacje dla dzieci. Noclegów można szukać w innych obiektach: Pensjonacie Kazimierskich, Folwarku Walencja, Willi Monika, Willi Bohema, Hotelu Spichlerz, Schronisku Młodzieżowym czy Kwaskowej.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *