Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa fotografii w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów

14 grudnia 2021 @ 10:00 - 2 stycznia 2022 @ 17:00

Szanowni Państwo, zapraszamy na nową wystawę do Domu Kuncewiczów. Składa się z dwóch części: fotografii Stanisława Magierskiego (eksponowanych w Recepcji) oraz wystawy zewnętrznej „Losy Jankowskich i Magierskich. Lubelskie pokolenia dla Niepodległej”, wypożyczonej przez Muzeum Historii Miasta Lublina (oddział Muzeum Narodowego w Lublinie). W załącznikach informacje o obydwu częściach ekspozycji oraz kilka zdjęć. Wystawa będzie z nami do 3 stycznia przyszłego roku.

„Ludzie z Miasta Snów” – to tytuł wystawy, prezentowanej w Recepcji Domu Kuncewiczów. Składa się na nią 11 zdjęć, wykonanych przez Stanisława Jacka  Magierskiego (1904-1957).
Autor fotografii pochodził z Lublina. W latach 20 i 30. XX wieku prowadził hurtownię drogeryjną i skład materiałów aptecznych i farb przy Krakowskim Przedmieściu. Jako że pasjonował się fotografią, specjalność hurtowni poszerzono o materiały fotochemiczne. Wkrótce, uruchomiono tu także laboratorium, wyposażone przez firmę Agfa.

Laboratorium stało się salonem artystycznym dla wszystkich pasjonatów fotografii. Bywali tu Edward Hartwig, Józef Czechowicz, Stefan Kiełsznia oraz plastycy z grupy „Krąg” (m.in. Zenon Kononowicz).
Stanisław Magierski lubił fotografować oraz miał dobre kontakty z lubelskim środowiskiem artystycznym. Efektem tych znajomości było powołanie (lata 1936/37) Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. W zarządzie znaleźli się Magierski, a także Zygmunt Dobkiewicz, Zygmunt Grzywacz, Edward Hartwig, Władysław Kończak, Antoni Kozłowski, Mieczysław Rotblit, Stanisław Szydłowski, Stanisław Szramowicz i Wiesław Żarski. W roku 1938 Lubelskie Towarzystwo zorganizowało ogólnopolską Wystawę Fotografii Polskiej. Magierski – jako fotografik – zadebiutował rok wcześniej, na 10 Międzynarodowym Salonie Fotografiki w Warszawie. Przed wojną brał udział w wielu wystawach i konkursach w Polsce i za granicą.
Ulubionymi motywami fotograficznymi Stanisława Magierskiego były pejzaże i portrety. Mają charakter nie tylko artystyczny, ale także dokumentacyjny, utrwalając zmieniającą się rzeczywistość. W kadrach Magierskiego znalazł się nie tylko Lublin, ale także Kazimierz Dolny. Artysta przyjeżdżał tu w latach 1934- 38, fotografując codzienność Miasteczka i jego mieszkańców.
Drobną część tych zdjęć prezentujemy na naszej wystawie. Jej mottem są słowa pisarza Anatola Sterna, odnoszące się do Kazimierza Dolnego:

Leży… pod nieznaną szerokością geograficzną, jest t drobny punkcik na mapie.
Niekiedy tak drobny, że nie notuje go kartograf. A jednak są chwile, gdy ten
punkcik się rozrasta, olbrzymieje uparcie – zasłania sobą całą mapę. Dla wielu
z nas takim miastem jest Kazimierz. Znam ludzi, którzy maja zwyczaj jeść
śniadanie w Warszawie, obiad w Londynie, a kolację w Paryżu. Ale na noc
wracają zawsze do Kazimierza. Bo to jest miasto ich snów.

 

W grudniu w patio Domu Kuncewiczów można oglądać plenerową wystawę „Lubelskie pokolenia dla Niepodległej. Losy Jankowskich i Magierskich”. Ekspozycję udostępniło Muzeum Narodowe w Lublinie – Oddział Historii Miasta Lublina. W jej przygotowanie zaangażowało się Prywatne Muzeum Historyczne „Znaki Czasu” przy współpracy Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w ramach projektu „Niepodległa” na lata 2017-2022.
16 plansz prezentuje historię oraz dorobek trzech pokoleń rodzin Jankowskich i Magierskich na tle zdarzeń historycznych w okresie od II połowy XIX wieku do lat 80. XX stulecia. Uważny widz wypatrzy z wśród zdjęć i archiwaliów także wątki kazimierskie.

Szczegóły

Start:
14 grudnia 2021 @ 10:00
Koniec:
2 stycznia @ 17:00
Kategorie Wydarzenie:
, ,
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Miejsce wydarzenia

Dom Kuncewiczów oddział Muzeum Nadwiślańskiego
Małachowskiego 19
Kazimierz Dolny, lubelskie 24-120 Poland
+ Google Map

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *