Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wisienki na torcie – wystawa Slawy Radova

7 sierpnia @ 14:00 - 31 sierpnia @ 15:00

Czym właściwie jest – rysunek tuszem? Juz dawno przestał on być tylko etapem w przygotowaniach do stworzenia malowideł ściennych czy obrazów na płótnie.
Można by porównać rysunek do utworu muzycznego, kiedy po długich próbach jest występ i trzeba być nie tylko w pleni przygotowanym techniczne ale umieć przekazać swoje emocje odbiorcom. Niewyobrażalna jest ilośc utworów do skomponowania, mając do dyspozycji tylko siedem not, jak ilośc rysunków do stworzenia czarnym tuszem na bieli papieru.
Można by porównać rysunek do miłosnego uniesienia – zdecydowanie i delikatność w tym samym momencie, kiedy błąd grozi zniszczeniem wszystkiego. Artysta pracuje – i jego ręka staje sie przedłużeniem pędzla, jednym całym z linią i z postacią, którą ta czarna linia wywołuje na powierzchnie z białej otchłani. Z tej tajemniczej pustki, której mistrzowie tradycyjnej kaligrafii starożytnych Chin przypatrywali się równie uważnie jak pociągnięciom pędzla.
Można by porównać rysunek do tańca, kiedy kroplą tuszu angażuje pędzel i ten wiruje na białym parkecie błyszczącego bristolu w rytm oddechu i bicia serca artysty….
A można porównać do … wybornego tortu, może bezy: z dwóch składników, z dobrze znanej formy i smaku raz za razem powstaje mały cud harmonii, zawsze zrozumialej nam i bliskiej. Klejnotami błyszczą na wierzchu czerwone wisienki – symbol pożądania…
Slawa Radow dzięki wszechstronności swoich zainteresowań artystycznych przy jednorodności swej wizji stworzył tę serię rysunków tuszem – pełnych spokoju, wolnych od napięć i dramatycznych ruchów. Ale czy nie jest to próba “wyrazić maksimum przy minimum środków “ jak powiedział wielki rysownik XX wieku Henry Matisse? (Źódło: Slava Radov)

Organizator

Galeria Autorska Slawy Radova

Miejsce wydarzenia

Galeria Autorska Slawy Radowa
ul. Nadrzeczna 5
Kazimierz Dolny, lubelskie 24-120 Poland
+ Google Map

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *