Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

II Festiwal Jazznowiec: Olejniczak – Sendecki Quartet

7 sierpnia @ 19:00 - 20:00

Kolejny wyjątkowy koncert w ramach II edycji Festiwalu Jazznowiec.
Koncert odbędzie się 7 sierpnia o godz. 19:00 na dziedzińcu Zamku w Janowcu.
Kwartet wystąpi w składzie:
Andrzej Olejniczak – saksofony tenorowy i sopranowy
Vladyslav „Adzik” Sendecki – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

Cena biletów 20 zł. Bilety dostępne w przedsprzedaży w kasie Zamku w Janowcu, ul Lubelska 20 oraz w Muzeum Sztuki Złotniczej, Rynek 19, Kazimierz Dolny.

Olejniczak / Sendecki Quartet
Liderami zespołu są dwaj wybitni polscy artyści od dziesięcioleci mieszkających zagranicą, ale pomimo sukcesów na światowych scenach stale utrzymujący kontakt z polską publicznością.
Andrzej Olejniczak i Władysław „Adzik” Sendecki rozpoczęli współpracę pod koniec lat siedemdziesiątych, w zespole Extra Ball. Te same zainteresowania, inspiracje i poszukiwania muzyczne skłoniły ich do założenia własnej grupy – Sunship, która po niedługim czasie istnienia stała się czołową polską formacją jazzową. W latach 80. obaj artyści wyemigrowali z Polski. Po wieloletniej przerwie, w roku 1999, Olejniczak i Sendecki zagrali razem na koncercie we Frankfurcie nad Menem i postanowili wznowić współpracę. Od tego czasu zagrali wiele koncertów, goszcząc też na festiwalach: Jazz im Palmengarten we Frankfurcie, Semana Grande de Bilbao (projekt Olejniczaka na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną), Krakowskie Noce Jazzowe, Gulf Jazz Festiwal, Bilbao BBK Ciclo Jazz. Program koncertów Andrzeja Olejniczaka i Władysława „Adzika” Sendeckiego opiera się głównie na ich autorskich kompozycjach, które łączą szeroki wachlarz brzmień – od współczesnego hard bopu do free-jazzu. Nie brak tu także wpływów klasycznej i ludowej muzyki polskiej (głównie w kompozycjach Sendeckiego) oraz hiszpańskiego flamenco Jego elementy pojawiają się w kompozycjach Olejniczaka.
Andrzej Olejniczak – światowej klasy saksofonista, współzałożyciel formacji String Connection; od blisko 30 lat mieszka, tworzy i wykłada w Hiszpanii. Trzy jego jazzowe, autorskie płyty nagrane w Hiszpanii stały się tam Płytami Roku („Catch” 1994r., „Cycle Man” 1999r. oraz „Live at Altxerri” 2004r.)
Władysław „Adzik” Sendecki – 'New York Village Voice’ uznał Sendeckiego za jednego z pięciu najlepszych pianistów na świecie! Ten mieszkający i tworzący od lat ‘na Zachodzie’ artysta, łączy w swojej twórczości elementy jazzu i muzyki klasycznej. Współpracował z wieloma światowej sławy gwiazdami, by wymienić chociażby takie nazwiska jak: Billy Cobham, Michael i Randy Brecker, Marcus Miller, Al Jarreau, Larry Coryell, Jaco Pastorius. Aktualnie udziela się głównie jako pianista, kompozytor i aranżer NDR Big Band w Hamburgu.
Pozostali dwaj członkowie zespołu to wybitni przedstawiciele młodszego pokolenia polskiego jazzu,Michał Barański na kontrabasie i znakomity Michał Miśkiewicz na perkusji.
“Tym co dosłownie porażało ze sceny była niezwykła swoboda każdego z
muzyków, doskonale potrafiących się znaleźć w każdej chwili. Mnóstwo improwizacji i tworzonych na bieżąco solówek, pełna spontaniczność i namacalna wręcz radość z wspólnego tworzenia muzyki. Poszczególne utwory rozbudowywane były do kilkunastu minut; niejednokrotnie Sendecki opierając się łokciami o fortepian zasłuchiwał się w solo Olejniczaka. Podobnie Olejniczak; ze zwieszoną głową zasłuchiwał się w tworzone przez kolegów dźwięki by częstokroć dopiero po kilku minutach przerwy w graniu wyczuć ten moment, tą chwilę kiedy czuje że powinien dołączyć.
Koncert był niezwykłym przykładem chemii i tego czegoś… charakterystycznego
tylko dla najwybitniejszych muzyków”. (Radio Jazz.fm)
Materiał jednego z koncertów dwóch wielkich postaci światowego jazzu został
zarejestrowany i wydany na CD w 2013 roku pod tytułem Birthday Live #2
Olejniczak/Senedecki European Quartet.
(Oprac. BLUE NOTE Agencja Artystyczna. Źródło: Muzeum Nadwiślańskie)

Miejsce wydarzenia

zamek w Janowcu
Janowiec
ul. Lubelska 20, lubelskie 24-123 Poland
+ Google Map

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *