Europejska Noc Muzeów 2024

To już 21 Noc Muzeów w Polsce i 27 lat od pierwszej Nocy Muzeów w Berlinie. Nie tylko inna pora dnia sprawia, że jest niezwykle. Wiele obiektów przygotowuje specjalne atrakcje, udostępnia miejsca, na co dzień niedostępne. Muzea zazwyczaj dostępne są w niższej cenie, albo za darmo.

W Nocy Muzeów biorą udział nie tylko muzea. A jak będzie w tym roku?

W Kazimierzu Dolnym

Na noc pełną atrakcji w Kazimierzu zaprasza Muzeum Nadwiślańskie. Tego wieczoru i nocy, bilety kosztować będą 1 zł.

Dom Kuncewiczów |
Kuncewiczówka, bo tak popularnie nazywany jest ten oddział, położona jest przy ul. Małachowskiego 19. Noc Muzeów Dom Kuncewiczów tradycyjnie zacznie w dzień. Będzie mniej strasznie, bo do oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego idzie się ciemnym wąwozem. A co czeka na zwiedzających?
𝟏𝟏:𝟎𝟎 – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej
𝟏𝟑:𝟎𝟎 – “Salon Literacki” – rozmowa Ewy Hadrian z dr Barbarą Szymczak-Maciejczyk, o twórczości Marii Kuncewiczowej
𝟏𝟓:𝟎𝟎 – “II Slam poetycki o laur Marii i Jerzego Kuncewiczów” – do udziału w pojedynku na wiersze zapraszamy wszystkich pasjonatów poezji
𝟏𝟕:𝟎𝟎 – koncert “Pianiści Konkursów im. Adama Harasiewicza 2023-2024” -publiczności zaprezentują się młodzi pianiści ze szkól muzycznych z całej Polski, którzy są stypendystami konkursu, a całość poprowadzi kierownicza cyklu – dr Aneta Teichman.

Muzeum Sztuki Złotniczej
Umiejscowiony w Gmachu Głównym Muzeum Nadwiślańskiego, w Rynku oddział ma dla zwiedzających moc atrakcji, także aktywnych. Oto one:
𝟏𝟖:𝟎𝟎 – warsztaty ze złotnikami. Pod okiem doskonałych twórców będzie można wykonać własną biżuterię.
𝟏𝟖.𝟑𝟎 – 𝐝𝐨 𝟐𝟑.𝟎𝟎 – opowieści złotnika i projekcje filmowe pokazujące pracę złotnika w dawnym warsztacie – poprowadzi je mistrz złotniczy, konserwator zabytków złotnictwa Marian Klabisz.
𝟏𝟗:𝟎𝟎 – 𝟏𝟗:𝟑𝟎 – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej
𝟏𝟗:𝟑𝟎 – 𝟐𝟎:𝟑𝟎 – wykład prof. Piotra Cieciury „Auri sacra fames” o tajnikach sztuki złotniczej
𝟐𝟎:𝟓𝟎 – 𝟐𝟏:𝟑𝟎 – “Sukienki Ślicznej Panienki” – opowieści o wypożyczonej z klasztoru Franciszkanów metalowej sukience z obrazu Zwiastowania NMP
𝟐𝟏:𝟑𝟎 – 𝟐𝟐:𝟏𝟓 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie zabytkowych platerów „Niecodzienne przedmioty codziennego użytku.”
𝟐𝟐.𝟑𝟎 – 𝟐𝟑.𝟎𝟎 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie podstakanników

Oddział Przyrodniczy
Muzeum Przyrodnicze położone jest w niesamowitym spichlerzu, który ma ponad 400 lat. To spichlerz Ulanowskich przy ul. Puławskiej 54. Czy spotkamy duchy? Z całą pewnością będzie niesamowicie.
1𝟖:𝟎𝟎 – 𝟐𝟑:𝟎𝟎 nocne zwiedzanie wystaw Oddziału Przyrodniczego oraz muzealnego ogrodu. Na zwiedzających czeka specjalna iluminacja świetlna terenu wokół muzeum, a spacerując po alejkach będzie można wypatrzeć różne dzikie zwierzęta
– Kącik Młodego Paleontologa” – to warsztaty z rozpoznawania skamieniałości i malowania odlewów morskich zwierząt. Powstanie rekonstrukcję prehistorycznego morza kredowego
𝟐𝟏:𝟎𝟎 – videomapping na ścianie spichlerza pt. „Tajemnice wymarłego świata”

Kamienica Celejowska
Oddział znajdziecie Państwo przy ul. Senatorskiej 11/13. Tu króluje sztuka i malarstwo. A jak będzie w nocy?
𝟐𝟎:𝟎𝟎 – 𝟐𝟏:𝟎𝟎 – pokaz pt. Jak maluje się nokturny? Prezentacja: Anna Panek
𝟐𝟏:𝟎𝟎 – 𝟐𝟐:𝟎𝟎 – oprowadzanie kuratorskie po ekspozycji stałej Oddziału Kamienica Celejowska

MYDomek

Niezwykłe miejsce – Mały Domek na ul. Puławskiej 14, nieopodal kościoła farnego zaprasza na Idylliczne Siedliska – Noc Muzeów w MYDomek. Start o 19:30. Będzie o architekturze, idealnych miejscach i wolnych duszach.

W Janowcu

W położonym na lewym brzegu Wisły oddziale Muzeum Nadwiślańskiego zobaczycie Państwo zamek, który ma swojego, bardzo porządnego ducha. Spotkacie go tej niezwykłej nocy.
𝟐𝟎:𝟎𝟎 𝐢 𝟐𝟐:𝟎𝟎 – nocne zwiedzanie Zamku w Janowcu oraz spotkanie z Czarną Damą

W Puławach

Kolebka polskiego muzealnictwa zaprasza do dwóch muzeów. Miejskiego Muzeum Książąt Czartoryskich i Muzeum Badań Polarnych.

Muzeum Czartoryskich

Noc Muzeów potrwa tu między 19:00 a 23:00. Wstęp do muzeum kosztować będzie 5 zł.

O godzinie 19:00 swoje podwoje otworzy Domek Aleksandryjski z wystawami: „Monety i medale w dzieje Puław wpisane”, „Między dwoma brzegami… O historii mostu puławskiego im. Prezydenta Rzeczypospolitej prof. Ignacego Mościckiego z lat 1931-1949” oraz „Ziemia Puławska z lotu ptaka
Zdjęcia lotnicze Zbigniewa Siemaszko z 1967 r.”

O 20:00 na zwiedzających czeka „Oprowadzanie z Damą”. Będzie to spacer po historycznym ogrodzie Izabeli Czartoryskiej. Spotkanie przed Pałacem Czartoryskich. Wystawione będą też prace nagrodzone w konkursie plastycznym „Najpiękniejsza kartka urodzinowa dla księżnej Izabeli Czartoryskiej”.

Polarna Noc Muzeów

Muzeum Badań Polarnych będzie dostępne 18 maja za darmo. Placówkę zwiedzać można między 15:00 a 22:00. Między 15:00 a 17:00 przygotowano animacje dla dzieci: mega puzzle, quizy, zabawy i kolorowanki. Będzie też projekcja filmów VR 360° – oglądane z użyciem okularów VR.

O 17:00 odbędzie się spotkanie z Dagmarą Bożek, autorką książki „Polarniczki” i bohaterkami filmu Kuby Witka: Wiesławą Ewą Krawczyk i Anną Krzyszowską-Waitkus. A o 18:00 będzie można obejrzeć film w reżyserii Kuby witka „Polarniczki”.

O 19:30 dr Andrzej Pawłowski oprowadzi chętnych po wystawie „Nazwy geograficzne profesora Krzysztofa Birkenmajera na Wyspie Króla Jerzego”.

Noc muzeów w PKS Puławy

PKS w Puławach przekształcony został przez Michała Stachyrę z Fundacji KZMRZ w miejsce sztuki. Nie dziwmy się że tu też odbędzie się noc muzeów.
Będzie można zwiedzić wystawę „Boję się wyjść na miasto nocą”, zakamarki budynku PKS. Będą warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Czeka na uczestników projekt – niespodzianka.
Wejście: 5 zł

Nieco dalej…

Czarnolas

Muzeum Jana Kochanowskiego zaprasza na Czarnoleską Noc Muzeów w biały dzień. Odbędzie się ona w godzinach 13:00-22:00. Będzie koncert 𝐒𝐳𝐲𝐦𝐛𝐨𝐫𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 𝐣𝐚𝐳𝐳𝐏𝐨𝐞𝐦𝐬 w wykonaniu Nathan Williams & Lay D Funk. Szymborską i Miłosza czytać będą a𝐤𝐭𝐨𝐫𝐳𝐲 𝐓𝐞𝐚𝐭𝐫𝐮 𝐢𝐦. 𝐉𝐮𝐥𝐢𝐮𝐬𝐳𝐚 𝐒ł𝐨𝐰𝐚𝐜𝐤𝐢𝐞𝐠𝐨: Alina Szczegielniak i Daniel Malchar. Cena wstępu na wystawy oraz wszystkie wydarzenia 𝟏 zł.

Dęblin

Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na moc atrakcji. O 20:00 odbędzie się koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Będzie stoisko z klockami konstrukcyjnymi firmy COBI z Mielca, stoisko promocyjne Agencji Mienia Wojskowego i balon Spółdzielni Mleczarskiej z Ryk. No i zwiedzanie muzeum.

W Lublinie – wybrane

Zamek
Główna siedziba Muzeum Narodowego w Lublinie otwarta będzie w godzinach 18.00-23.59. W programie oprowadzania po Kaplicy Trójcy Świętej, edukacyjne warsztaty artystyczne dla całych rodzin i wiele więcej.

Muzeum Wsi Lubelskiej
Lubelski Skansen zaprasza na niezwykłe zwiedzania od godziny 19:00. Ostatnia grupa zacznie spacer o 20:20. Czas trwania spaceru to ok. 1 godz. 40 minut. Zwiedzanie odbędzie się z przewodnikiem, konieczna rezerwacja. Zapisy od 13 maja 2024 r. w godz. 7.00-15.00 pod nr telefonu 81 533 85 13 wewn. 20. Bilet wstępu 1 zł/os.

Wieża Trynitarska
O godzinach: 18:00, 19:30, 21:00 i 22:00 będzie można zwiedzać Wieżę Trynitarską z przewodnikiem za darmo. Decyduje kolejność przybycia. Dodatkową atrakcją będzie iluminacja Światło Miłosza Mapping Wspomnień i Czytanie Dźwięków”. Iluminacje czekać będą na zwiedzających o 20:50, 21:30, 21:50.

Kozłówka

Najwspanialsze muzeum wnętrz naszego regionu zaprasza na zwiedzanie w godzinach od 18:00 do 22:00. Będzie można swobodnie snuć się po pałacu, jak duchy. Na zwiedzających czeka spotkanie z damami w historycznych strojach. Zwiedzić można będzie pałac, kaplicę, dawne stajnie i wystawy w teatralni i oficynie. O 18:00 i 20:00 odbędą się seanse filmu kręconego w Kozłówce „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. Wejściówki będą rozdawane przed seansami (liczba miejsc ograniczona).

Czytaj także:
W muzeum przy księżycu>>>
Noc Muzeów 2023>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *