Dwa Brzegi na Lubelskiej

Trwa Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej. Wernisaże już wprawdzie za nami, ale wystawy w 15 galeriach na tej ulicy wciąż można podziwiać.

Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej 31 lipca połączył wszystkie galerie znajdujące się przy tej ulicy w prawdziwą rzekę sztuki. Po obu stronach tej „rzeki” jest 14 stałych galerii. Najstarsze z nich – Jana Wołka, Bartłomieja Michałowskiego, Ziemowita Jastrzębskiego mają ponad 20 lat. I wciąż pojawiają się nowe, jak choćby Marty Sokół.

-Właściciele galerii na Lubelskiej, artyści związani z tymi galeriami współtworzą wizerunek kulturalny miasta. Jest to tak mocny akcent, że warty większego pokazania, a Festiwal Filmu i SZTUKI właśnie jest do tego odpowiednią okazją – mówi Agnieszka Mitura z Galerii MiT. – Lubelska to jest to miejsce, gdzie warto zaglądać.

Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej pomyślano jako jeden wspólny wernisaż.

-To bardzo dobry pomysł, żeby jednego dnia we wszystkich galeriach zrobić jeden wielki wernisaż – co nie było łatwe. Wtedy można za jednym razem zobaczyć najnowsze, najciekawsze prace, przechodząc od galerii do galerii, od wina do wina – mówi Tomasz Bachanek z galerii Dwa Światy. – Mały Festiwal Sztuki na Lubelskiej to seria zaskakujących wydarzeń które układają się w łańcuch korali. Każda galeria jest perłą swojego rodzaju, prezentuje coś niezwykłego. Jest miejscem gdzie można spotkać wspaniałe dzieła sztuki i artystów.

Fenomenem wśród tutejszych galerii artystycznych jest Lubelska 10 – dom w całości opanowany przez artystów. Znajdują się tu galerie Agnieszki Mitury, Marty i Marka Andałów, Jacka Kośmińskiego i Bartłomieja Michałowskiego. To drugi przystanek na mapie festiwalowych wystaw.

-To nie są jakieś duże wystawy, jakich moglibyśmy się spodziewać. Są one ograniczone i przestrzennie, i czasowo – mówi Bartłomiej Michałowski. – W moim przypadku są to i najnowsze prace – z moich podróży do Prowansji, na Krym, na Roztocze, ale jest i Kazimierz Dolny – oraz miniretrospektywa z ostatnich dziesięciu lat.

Wystawy w niezmienionej aranżacji będzie można oglądać do końca trwania 16. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

-Dzisiejsze wydarzenie ma charakter wyjątkowy, ale my do naszych galerii zapraszamy cały rok – mówi Anna Rak z galerii Dwa Światy.

Więcej zdjęć:

Czytaj także: Sztuka na Dwóch Brzegach>>>
Czytaj także: Młodzi artyści malują Kazimierz>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *