Dwa Brzegi już wkrótce

Ostatni dzień lipca w Kazimierzu to pierwszy dzień festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który powraca w odsłonie stacjonarnej. Znów spotkamy się realnie podczas seansów, spotkań z ludźmi kina i sztuki.

Na ulicy Nadwiślańskiej 9 na terenie Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza powstaje miasteczko Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Filmy oglądać będziemy w Kinie Lubelskie – dużym namiocie, który ze względu na obostrzenia covidowe będzie zapełniany w 50%. Codziennie zaplanowano 6 projekcji oraz pokazy wieczorne na zamku.

– Cieszymy się, że ubiegłoroczna hybrydowa wersja pozwoliła nam zachować ciągłość Festiwalu, ale pokazała też, że projekcje online nie dają nam, kochającym kino, pełni szczęścia. Potrzebujemy spotkań z twórcami, rozmów z przyjaciółmi o tym, co zobaczyliśmy, co nas poruszyło, jakie emocje wywołał film. To istota Dwóch Brzegów i dlatego ważne jest, że w tym roku możemy przynajmniej częściowo powrócić do pełnego trybu – czytamy na stronie Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

W programie aż 19 premier filmowych, w tym „Człowiek, który sprzedał swoją skórę”, „Niebo Alicji”, „Jeźdźcy sprawiedliwości”, „Jestem twój”.

Gościem specjalnym Dwóch Brzegów będzie Agata Kulesza. W ramach cyklu „I Bóg stworzył aktora” zostanie przypomniane 5 jej filmów, w tym oscarowa „Ida” Pawła Pawlikowskiego oraz „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka. Spotkanie z Aktorką zaplanowano w ramach Lekcji kina.

Kolejną osią festiwalu będzie retrospektywa twórczości Tony’ego Gatlifa wybitnego i niezwykle oryginalnego francuskiego reżysera, scenarzysty, kompozytora, aktora i producenta filmowego. Gatlif – z pochodzenia potomek algierskich Romów – często w swoich filmach inspiruje się kulturą swoich przodków. Zobaczymy 7 jego filmów z nagrodzonym Złotą Palmą „Exils” z 2004 r. oraz nagrodą Cesara „Gadjo dilo” z 1997r. i „Vengo” z 2000 r. Ten ostatni tytuł zobaczymy w czasie pokazów wieczornych na zamku. Ich twórca za każdym razem nieco inaczej stawia pytanie o to, skąd pochodzimy i dokąd zmierzamy.

Na Dwóch Brzegach nie zabraknie także filmów dokumentalnych, krótkometrażowych oraz filmów poświęconych muzyce w ramach cyklu „Muzyka moja miłość” – obraz „Silencio – głosy Lizbony” w reżyserii C. Carlisle’a, J. Kalmara poprzedzi koncert fado z udziałem artystów występujących w filmie.

Program filmowy jest już znany, program wydarzeń towarzyszących także. Bilety do kupienia za pośrednictwem>>> https://www.dwabrzegi.pl/bilety/

Uczta kina i sztuk mu towarzyszących już za niewiele ponad tydzień. Zapraszamy w dniach 31 lipca – 8 sierpnia do Kazimierza Dolnego na 15. Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi.

Anka

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *