Droga na Górę Trzech Krzyży ma swojego patrona. Został nim pierwszy honorowy obywatel Kazimierza Dolnego profesor Tadeusz Pruszkowski. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele władz samorządowych i rodziny.
Rada Miejska w Kazimierzu 10 sierpnia zdecydowała, by łagodnej ścieżce rozpoczynającej się na wysokości zamku i prowadzącej na Górę Trzech Krzyży nadać imię profesora Tadeusza Pruszkowskiego. W ten sposób Kazimierz Dolny uhonorował prof. Tadeusza Pruszkowskiego – malarza, pedagoga i krytyka artystycznego związanego z Kazimierzem Dolnym.
Tadeusz Pruszkowski
Tadeusz Pruszkowski – urodzony w 1888 r., zastrzelony podczas próby ucieczki z konwoju na Pawiak w 1942 r. Malarz. Pierwszy rektor ASP w Warszawie. Organizował plenery m.in. w Kazimierzu Dolnym, gdzie w 1937 r. wg projektu Lecha Niemojewskiego zbudował na Górze Zamkowej willę w stylu toskańskim, w której malował wraz ze studentami. Tu w 1939 r. wraz ze swoimi uczniami zrealizował siedem monumentalnych kompozycji przedstawiających kluczowe sceny z historii Polski. W tym samym roku uświetniły one pawilon polski na wystawie światowej w Nowym Jorku. Obrazy w tym roku powracają do Polski.
-Zarówno bogaty dorobek artystyczny jak i wkład w popularyzację idei sztuki narodowej – a w szczególności propagowanie Kazimierza Dolnego w swoich obrazach – przyczyniły się do uczynienia z Kazimierza Dolnego ośrodka malarskiego, którym jest do dnia dzisiejszego – czytamy w materiałach prasowych Urzędu Miasta.
O zasługach profesora Pruszkowskiego dla Kazimierza mówił podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej radny powiatowy , historyk i przewodnik turystyczny Marcin Pisula.
-Tadeusz Pruszkowski zapraszał do Kazimierza malarzy i polskich, i żydowskich. To była kolonia – w przeciwieństwie do innych kolonii artystycznych w Polsce – międzynarodowa, gdzie żydowscy malarze malowali kościelne obrazy sakralne i obrazy historyczne, gdzie się wszyscy dobrze czuli. Ten charakter miasta otwartego, jakim w dużej mierze jest Kazimierz, nadał mu właśnie prof. Tadeusz Pruszkowski – mówił Marcin Pisula.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się w samo południe 20 sierpnia z udziałem rodziny i przedstawicieli władz samorządowych.
-Mamy nadzieję, że tablica, którą za chwilę odsłonimy, przyczyni się do podniesienia wiedzy o tej wybitnej postaci, jaką był prof. Tadeusz Pruszkowski do tej pory nieuhonorowany w przestrzeni naszego miasteczka. A jego zasługi dla Kazimierza są nie do przecenienia. To pierwszy honorowy obywatel naszego miasta. Artysta. Lotnik, Ułan. Człowiek, który przyczynił się do rozsławienia Kazimierza i do tego, że Kazimierz Dolny jest od początku lat 20. XXw. jest uznawany za miasto artystów – powiedziała prowadząca uroczystość Ewa Wolna przewodnicząca komisji kultury Rady Miejskiej.
Tablica została odsłonięta przez przedstawicieli rodziny Tadeusza Pruszkowskiego i delegację władz miasta. W jej imieniu przemawiał Krzysztof Pruszkowski, który przypomniał okoliczności tragicznej śmierci Profesora.
Wąwóz Tadeusza Pruszkowskiego
-Ta uroczystość była czymś trochę spodziewanym, nie niespodzianką. Bo Tadeusz Pruszkowski jest jedyną osobą z imienia i nazwiska wymienianym w krótkich przewodnikach po Kazimierzu. Obok Przybyłów i królów – mówił Tomasz Zaremski z rodziny prof. Pruszkowskiego. – Jest już wąwóz Tadeusza Pruszkowskiego. Dobrze byłoby go tylko oznaczyć i troszkę uporządkować.
Tablica przy drodze im.Tadeusza Pruszkowskiego to pierwszy krok do uhonorowania Profesora w przestrzeni Kazimierza.
-Planujemy to miejsce odpowiednio zagospodarować, postawić tabliczkę z oznaczeniem nawy drogi, ławeczkę i zabezpieczyć przed wjazdem samochodów – mówi radna Ewa Wolna. – Planujemy także uporządkować i oznaczyć wąwóz Tadeusza Pruszkowskiego.
Wejście do wąwozu imienia prof. Pruszkowskiego znajduje się na ulicy Zamkowej na wysokości wjazdu na zamek. Tuż przy bramie domu Profesora. Nazwę swą – nadaną przez Radę Miejska w Kazimierzu w latach 90. XXw. – zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu z willą.
Wideo z uroczystości odsłonięcia tablicy prof. Pruszkowskiego>>>
Czytaj także: