Droga prof. Pruszkowskiego

Droga na Górę Trzech Krzyży ma swojego patrona. Został nim pierwszy honorowy obywatel Kazimierza Dolnego profesor Tadeusz Pruszkowski.

Droga na Górę Trzech Krzyży ma swojego patrona. Został nim pierwszy honorowy obywatel Kazimierza Dolnego profesor Tadeusz Pruszkowski. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali przedstawiciele władz samorządowych i rodziny.

Rada Miejska w Kazimierzu 10 sierpnia zdecydowała, by łagodnej ścieżce rozpoczynającej się na wysokości zamku i prowadzącej na Górę Trzech Krzyży nadać imię profesora Tadeusza Pruszkowskiego. W ten sposób Kazimierz Dolny uhonorował prof. Tadeusza Pruszkowskiego – malarza, pedagoga i krytyka artystycznego związanego z Kazimierzem Dolnym.

Tadeusz Pruszkowski

Tadeusz Pruszkowski – urodzony w 1888 r., zastrzelony podczas próby ucieczki z konwoju na Pawiak w 1942 r. Malarz. Pierwszy rektor ASP w Warszawie. Organizował plenery m.in. w Kazimierzu Dolnym, gdzie w 1937 r. wg projektu Lecha Niemojewskiego zbudował na Górze Zamkowej willę w stylu toskańskim, w której malował wraz ze studentami. Tu w 1939 r. wraz ze swoimi uczniami zrealizował siedem monumentalnych kompozycji przedstawiających kluczowe sceny z historii Polski. W tym samym roku uświetniły one pawilon polski na wystawie światowej w Nowym Jorku. Obrazy w tym roku powracają do Polski.

-Zarówno bogaty dorobek artystyczny jak i wkład w popularyzację idei sztuki narodowej – a w szczególności propagowanie Kazimierza Dolnego w swoich obrazach – przyczyniły się do uczynienia z Kazimierza Dolnego ośrodka malarskiego, którym jest do dnia dzisiejszego – czytamy w materiałach prasowych Urzędu Miasta.

O zasługach profesora Pruszkowskiego dla Kazimierza mówił podczas uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej radny powiatowy , historyk i przewodnik turystyczny Marcin Pisula.

-Tadeusz Pruszkowski zapraszał do Kazimierza malarzy i polskich, i żydowskich. To była kolonia – w przeciwieństwie do innych kolonii artystycznych w Polsce – międzynarodowa, gdzie żydowscy malarze malowali kościelne obrazy sakralne i obrazy historyczne, gdzie się wszyscy dobrze czuli. Ten charakter miasta otwartego, jakim w dużej mierze jest Kazimierz, nadał mu właśnie prof. Tadeusz Pruszkowski – mówił Marcin Pisula.

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się w samo południe 20 sierpnia z udziałem rodziny i przedstawicieli władz samorządowych.

-Mamy nadzieję, że tablica, którą za chwilę odsłonimy, przyczyni się do podniesienia wiedzy o tej wybitnej postaci, jaką był prof. Tadeusz Pruszkowski do tej pory nieuhonorowany w przestrzeni naszego miasteczka. A jego zasługi dla Kazimierza są nie do przecenienia. To pierwszy honorowy obywatel naszego miasta. Artysta. Lotnik, Ułan. Człowiek, który przyczynił się do rozsławienia Kazimierza i do tego, że Kazimierz Dolny jest od początku lat 20. XXw. jest uznawany za miasto artystów – powiedziała prowadząca uroczystość Ewa Wolna przewodnicząca komisji kultury Rady Miejskiej.

Tablica została odsłonięta przez przedstawicieli rodziny Tadeusza Pruszkowskiego i delegację władz miasta. W jej imieniu przemawiał Krzysztof Pruszkowski, który przypomniał okoliczności tragicznej śmierci Profesora.

Wąwóz Tadeusza Pruszkowskiego

-Ta uroczystość była czymś trochę spodziewanym, nie niespodzianką. Bo Tadeusz Pruszkowski jest jedyną osobą z imienia i nazwiska wymienianym w krótkich przewodnikach po Kazimierzu. Obok Przybyłów i królów – mówił Tomasz Zaremski z rodziny prof. Pruszkowskiego. – Jest już wąwóz Tadeusza Pruszkowskiego. Dobrze byłoby go tylko oznaczyć i troszkę uporządkować.

Tablica przy drodze im.Tadeusza Pruszkowskiego to pierwszy krok do uhonorowania Profesora w przestrzeni Kazimierza.

-Planujemy to miejsce odpowiednio zagospodarować, postawić tabliczkę z oznaczeniem nawy drogi, ławeczkę i zabezpieczyć przed wjazdem samochodów – mówi radna Ewa Wolna. – Planujemy także uporządkować i oznaczyć wąwóz Tadeusza Pruszkowskiego.

Wejście do wąwozu imienia prof. Pruszkowskiego znajduje się na ulicy Zamkowej na wysokości wjazdu na zamek. Tuż przy bramie domu Profesora. Nazwę swą – nadaną przez Radę Miejska w Kazimierzu w latach 90. XXw. – zawdzięcza bezpośredniemu sąsiedztwu z willą.

Wideo z uroczystości odsłonięcia tablicy prof. Pruszkowskiego>>>

Czytaj także:

Powracają obrazy łukaszowców>>>

Pardes Festival czas zacząć>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *