Czytam, słucham, mówię

Klub Dyskusyjny „Czytam, słucham, mówię” stał się faktem. Pierwsze spotkanie z reportażem radiowym i książką w Kazimierzu za nami. Przed nami wiele ciekawych nagrań, lektur i dyskusji.

Zrodził się z pasji. Z miłości do literatury i do ludzi. Z miłości do radia. Klub Dyskusyjny „Czytam, słucham, mówię” stał się faktem.

Pierwsze spotkanie

Pierwsze spotkanie poprowadziły polonistka i radna Ewa Wolna oraz reporterka Radia Lublin Katarzyna Michalak. Punktem do dyskusji stał się reportaż „Nasza kołysanka” autorstwa właśnie Katarzyny Michalak. Audycja została wyróżniona na tegorocznym 74. Międzynarodowym Konkursie Radiowo-Telewizyjno-Internetowym Prix Italia, Prix Marulić i Grand Pik. Ta opowieść o rodzicielskiej determinacji, miłości i sztuce, która ma moc wpływania na rzeczywistość zaprezentowana została także w kultowym paryskim Centrum Pompidou. W maleńkim Kazimierzu wysłuchano jej wieczorem przy świetle jednej lampki. To historia przedstawiona przez dźwięk. Tu każdy dźwięk jest ważny.

Posłuchajcie zresztą sami>>>

„Nasza kołysanka” Katarzyny Michalak stała się punktem do dyskusji nie tylko o niebezpiecznej chorobie CCHS zwanej Klątwą Ondyny. Nazwa pochodzi z greckiego mitu o nimfie Ondynie, która ukarała swojego niewiernego męża, rzucając na niego klątwę. Sprawiła ona, że musiał on ciągle pamiętać, aby wykonać wdech i wydech. Gdy zasnął, przestawał oddychać. Choroba ta wymaga zewnętrznego wspomagania funkcji oddechu. Chorzy zasypiają przy dźwięku maszyn podtrzymujących ich oddech. Słychać je także w reportażu Katarzyny Michalak.

-Reportaż chwyta za gardło i trzyma przez cały czas, ale nie pozwala płakać – powiedział jeden z uczestników spotkania.

Dyskusja dotyczyła także kondycji reportażu polskiego radiowego. Gatunku spychanego na margines radia zdominowanego przez wiadomości, muzykę i reklamy. Radio Lublin jest ostają polskiego reportażu radiowego. Dziennikarze z pozostałych ośrodków przenieśli się ze swoją działalnością do internetu.

Co czytamy? Czego słuchamy?

Podczas spotkania wybrano także listę lektur na kolejne miesiące. W grudniu tematem będzie „Empuzjon” Olgi Tokarczuk. W styczniu wysłuchamy reportaż Czesławy Borowik o Romualdzie Lipce i jego domu w Kazimierzu. W lutym dyskutować będziemy o „Wspomnieniach z Kazimierza” Konrada Bielskiego.

Zapraszamy do Kazimierskiego Ośrodka Kultury, Promocji i Turystyki w każdą trzecią sobotę miesiąca o 16:00. Najbliższe spotkanie 19 grudnia.

Czytaj także: Choinka już stoi>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *