Czekamy na festiwal kapel

Mamy dobrą wiadomość. 57. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu odbędzie się w dniach 22 - 25 czerwca 23r..

Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. To prawdziwe święto folkloru nie tylko muzycznego, którym od ponad pół wieku rozpoczynają się w Miasteczku każde wakacje. Bywalcy Kazimierza wiedzą, że kapele grają wtedy na każdym rogu, w każdym zaułku. Każda z nich ma swój wianek słuchaczy, współśpiewających, a nawet taneczników. A ile w tym autentycznej radości!

To także prestiżowe miejsce dla ludowych muzyków. Do Kazimierza przyjeżdżają tylko najlepsi ludowi wykonawcy z całej Polski wyłonieni drogą konkursów. Najlepsi z najlepszych wyjeżdżają stąd z nagrodami z postaci Baszty. Przyznawana jest ona w kilku kategoriach, w tym w kategorii Mistrz i Uczeń, która docenia przekazywanie tradycji młodemu pokoleniu. Jedną z najnowszych kategorii jest takze „Folklor rekonstruowany”, w której młodzi muzycy wykonują repertuar ludowy przyswojony drogą odmienną niż tradycyjna. To także służy ciągłości tradycji.

Podobnie jak Targi Sztuki Ludowej oferujące gościom festiwalu wyroby produkowane przez rzemieślników – przedstawicieli nierzadko zawodów ginących jak kowali czy garncarzy.

Festiwal odbywa się pod czujnym okiem miłościwie nam panującego króla Kazimierza. I oczywiście burmistrza, a także innych urzędników, którzy patronują festiwalowi.

Organizatorem Festiwalu przez długie lata był Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Po tym, jak instytucja ta została wchłonięta przez lubelskie Centrum Spotkania Kultur, pojawiły się głosy, że festiwal może zniknąć z Kazimierza, mimo że tu odbywa się nieprzerwanie od 1966r. Mówiono o przeniesieniu festiwalu do Lublina albo w ogóle o jego likwidacji. Dziś już wiemy, że to nieprawda.

-Wiele osób pyta mnie czy w tym roku odbędzie się w Kazimierzu Festiwal Kapel i Śpiewaków. Otóż odbędzie się! – obwieścił kilka dni temu Artur Pomianowski burmistrz Kazimierza Dolnego na swoim profilu na Facebooku. – Jeszcze w grudniu uczestniczyłem w Lublinie w spotkaniu z Dyrekcją Centrum Spotkań Kultur, przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie dotyczyło właśnie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Prace organizacyjne ruszyły już pełną parą!

Jak będzie wyglądał 57. Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych?

-Główna formuła 57. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków pozostanie niezmieniona. Oczywiście mogą nastąpić drobne różnice w zakresie programowym, organizacyjnym czy przestrzennym wynikające z chęci i potrzeby rozwoju formuły festiwalu – zapewnia Edyta Pytka kierownik Biura Promocji i Obsługi Widza CSK w Lublinie.

Nie zmieni się więc formuła konkursowa festiwalu. Jego głównym celem będzie nadal przegląd, ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego. A także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie.

-Stałe, symboliczne, elementy tj. figura Króla Kazimierza związane z festiwalem, na pewno zostaną zachowane – zapewnia Pytka.

Ewentualne zmiany dotyczyć mogą bardziej atrakcyjnej oferty dla widzów.

-W tej chwili trwają prace nad opracowaniem szczegółów organizacyjnych. Wszelkie zmiany będą wynikały z przygotowanego programu – mówi Edyta Pytka. – Zapewniamy, że program festiwalu w tym roku będzie stał niezmiennie na najwyższym, ogólnopolskim, poziomie. Już dzisiaj zapraszamy serdecznie, ponieważ będzie to wyjątkowe wydarzenie.

  1. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu odbędzie się w dniach 22 – 25 czerwca. Zapraszamy!

Czytaj także: Festiwal kapel w czerwcu>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

2 komentarze

    • Otwarcie festiwalu jest zawsze w piątek. W czwartek jest konferencja folklorystyczna. Tak było dotychczas. Czy nadal tak będzie? Chyba jeszcze za wcześnie o to pytać.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedź nas na Facebook2k