Bruk idealny?

Janowiec, dla nas miasteczko. Formalnie wieś. Prawa miejskie odebrano mu w czasie zaborów. Urokliwy, śródziemnomorski, niezwykły. Mały Kazimierz. No cóż, większy zamek jest w Janowcu. Do tego kościół z niezwykle ciekawym nagrobkiem wykonanym przez Florentczyka Santi Gucciego i nieregularny, spadzisty Rynek. A na dodatek kawałek ulicy z brukiem.

I o tę ulicę trwała mała batalia.

Asfalt lepszy?

W 2021 roku pojawiły się informacje o planach zalania asfaltem zabytkowej nawierzchni drogi przy ul. Lubelskiej. Urokliwy bruk miał być uciążliwy dla kierowców, rowerzystów i motocyklistów. Mimo, że zęby mi dzwoniły podczas jazdy rowerem, nie wymieniłabym tego bruku na inną nawierzchnię.

Mimo negatywnych opinii mieszkańców i miłośników Janowca, sprawa asfaltowania ul. Lubelskiej powróciła w 2022 roku.

Społeczna Inicjatywa Odnowy Janowca n/Wisłą wzięła sprawę we własne ręce i wystosowała petycję: NIE dla ZALANIA ASFALTEM brukowanej ulicy LUBELSKIEJ w JANOWCU n/Wisłą! Już pierwszego dnia, po ukazaniu się petycji, podpisało ją 300 osób. W sumie pod dokumentem podpisało się ponad 700 osób.

Sprawą zainteresowały się lokalne media, a petycję przekazano do Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwator Zabytków.

I co?

Mamy zabytek!

W marcu 2023 roku ulica Lubelska pokryta historycznym kamiennym brukiem została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. Konsekwencją wpisu jest objęcie ulicy ochroną konserwatorską

Sam zespół krajobrazowo-architektoniczny Janowca trafił do rejestru zabytków województwa lubelskiego już w 1971 r.

Bruk na ulicy Lubelskiej powstał po I wojnie światowej, w trakcie odbudowy miasta po wielkich zniszczeniach wojennych z 1915 roku. Bruk był materiałem stosowanym powszechnie i po I i po II wojnie światowej. Sama ulica, to typ tzw. krzywej ulicy, a zatem o niejednostajnym widoku wzdłuż niej, a także o zróżnicowanym poziomie. To wpływa na walory widokowe i malowniczość tego miejsca.

Czytaj także: Spacerkiem wokół Kazimierza: Janowiec

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *