Baszty wyjechały z Kazimierza

Zakończył się 55. Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Najlepsi muzycy ludowi otrzymali najwyższe nagrody - baszty. Kto je otrzymał?

Zakończył się 55. Jubileuszowy Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Przez scenę na rynku w czasie trzech dni festiwalowych przewinęło się co najmniej 650 artystów ludowych z 14 województw. Wielu z nich zabrało z Kazimierza oprócz dobrych wrażeń wyróżnienia, nagrody i baszty – nagrody główne. Dwie z nich pozostały na Lubelszczyźnie, jedna pojechała do Małopolski, kolejna na ziemię łódzką. Kto je otrzymał?

Baszty otrzymali

Basztę w kategorii kapel wygrała Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza, woj. łódzkie. W kategorii zespołów śpiewaczych basztę wyśpiewał Zespół Śpiewaczy z Godziszowa, woj. lubelskie. W kategorii solistów instrumentalistów basztę przyznano Zbigniewowi Butrymowi, instrumentaliście z Janowa Lubelskiego, woj. Lubelskie, a w kategorii solistów śpiewaków – Tomaszowi Słodyczce z Zębu, woj. Małopolskie.

W trakcie ceremonii wręczenia nagród jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jana Adamowskiego podkreślało

bardzo wysoki poziom artystyczny

tegorocznej edycji Festiwalu we wszystkich kategoriach. W szczególności dotyczyło to licznie występujących kapel oraz zespołów śpiewaczych.

-Cieszy fakt, że zainteresowanie pielęgnowaniem tradycyjnego śpiewu i muzykowania rośnie wśród młodego pokolenia. W roku bieżącym młodzi artyści licznie i aktywnie występowali we wszystkich kategoriach konkursowych – czytamy w protokole konkursowym jury. – Komisja zaobserwowała, że w wielu przypadkach młodzi zasilają dotychczasowe składy zespołów dorosłych – traktujemy to jako bardzo pozytywną tendencję. Rozwijający się konkurs „Mistrz i uczeń” dodatkowo ją wzmacnia.

Nagrody główne w konkursie „Mistrz – uczeń”

W kategorii „Mistrz – uczeń” zwyczajowo baszt nie przyznaje się. Najwyższe nagrody otrzymali instrumentaliści: Stanisław Ptasiński z Jakubem i Filipem Laszkowskimi z Mistowa, woj. mazowieckie oraz Eugeniusz Kopera z Justyną Piętą z Brzysk, woj. podkarpackie. W kategorii śpiewaków za najlepsze uznano Elżbietę Tomczuk z Natalią Nikitiuk z Bielska Podlaskiego, woj. podlaskie.

Do zobaczenia za rok!

Fot. Grzegorz Szafranek

Czytaj także: Król na rynku, festiwal w drodze

Zobacz także: Co ciekawego w Klubie Festiwalu Kapel i Śpiewaków?

Czytaj także: Gdzie król ma ptaszka?

Zobacz: Święto folkloru

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *