Ballada o Miasteczku Jana Łazorka

Polecamy Państwa uwadze wystawę „Ballada o Miasteczku” Stanisława Jana Łazorka. Możemy ją oglądać przez dwa jesienne miesiące do końca października w Domu Kuncewiczów.

Polecamy Państwa uwadze wystawę „Ballada o Miasteczku” Stanisława Jana Łazorka. Możemy ją oglądać przez dwa jesienne miesiące do końca października w Domu Kuncewiczów.

Stanisław Jan Łazorek to chyba najbardziej rozpoznawalny artysta związany z Kazimierzem Dolnym, który był nie tyle tematem, co bohaterem jego obrazów. Innych – w zasadzie nie tworzył. Żartowano, że Kazimierz malował nawet stojąc ze sztalugami na nadbałtyckiej plaży! Ta miłość do Miasteczka, sprawiała, że przedstawiał je najczęściej w jasnych, pastelowych barwach piękniejsze niż zwykle. Łazorkowych Kazimierzy powstało kilka tysięcy. Większość trafiła do prywatnych kolekcji, niektóre autor zatrzymał dla siebie, ale te w przeważającej części spłonęły w pożarze 9 lat po śmierci artysty.

Na wystawie „Ballada o Miasteczku” zobaczymy 12 prac Stanisława Jana Łazorka, które Muzeum Nadwiślańskie pozyskało ze zbiorów Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie.

– Obrazy olejne pochodzą z lat 70. I 80. XX wieku i są (w naszej opinii) najbardziej reprezentatywne dla tego artysty. Bohaterem wszystkich dzieł jest Kazimierz Dolny. Oglądający odnajdą tu okolice rynku, ul. Lubelską czy Nadrzeczną – mówi Monika Januszek – Surdacka kierownik Domu Kuncewiczów oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Wystawę można oglądać do końca października.

Fot. z archiwum Muzeum Nadwiślańskiego

Czytaj także: Muzealna niedziela>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *