Artysta Marek Andała

Na Zimeo pojawił się film Christophera Ziemanna "Artysta Marek Andała". Jego premiera zbiega się z jubileuszem 35 - lecia pracy twórczej kazimierskiego artysty.

Lubelska 10. Niewielki domek, w którym jeszcze w latach 70. XX można było kupić słodkie bułeczki z kruszonką – dziś jest jedną wielką galerią sztuki. Mieszczą się tu aż cztery mikrogalerie. Wśród nich Galeria Andała, w miejscu przesiąkniętym jeszcze pamięcią o poprzednim artyście, który tu wystawiał – Jerzym Gnatowskim. Obu łączy Sztuka, ale poza tym trudno szukać podobieństw.

Marek Andała uprawia pastel olejny. Technika znana wszystkim z wczesnoszkolnych lat. Ale jak mówi artysta malarz Jan Wołek – pastel to nie jest proste kredkowanie. To technika trudna. Malarstwo Andały jest – jak mówi Wołek – takim pyłkiem strząśniętym ze skrzydła motyla.

Andała jest uznawany za najciekawszego artystę posługującym się pastelą olejną we współczesnym malarstwie polskim. Wyróżnia go oryginalny kadr i detal, który wydobywa na swoich pracach. Jego obrazy są jak historie o zwykłych – niezwykłych miejscach.

Film dokumentalny Christophera Ziemanna „Artysta Marek Andała” to historia nie tylko artysty, ale i człowieka – skromnego, koleżeńskiego, dobrego. Pokazuje także Kazimierz, który dla Andały jest niegasnącą inspiracją. Trucno jednak na jego obrazach doszukać sie znanych miejsc: fary, klasztoru czy chociażby Wisły. Andałę interesuje detal.

-Tworzy przestrzeń inną niż wszyscy dostrzega to co niewidoczne – mówi na filmie artystka Anna Błońska.

-Jest to drzazga w płoci, jest to sęk w drzwiach Jest to fragment progu, fragment muru gałązka na drzewie – często doprowadza do granic wyabstrahowania Jan Wołek. – Marek zdaje się – momentami nie widzi przedmiotu, tylko zdaje się dostrzegać jego tkankę.

Malarstwo Andały ma wielu przyjaciół. Jednym z nich jest twórca filmu – reżyser i producent -Christopher Ziemann

-Ten film powstał dzięki uporowi, zaangażowaniu i finansom jednego człowieka- producenta, reżysera… kolekcjonera sztuki, jednego z wielbicieli twórczości Marka. Dla niego szczególne podziękowania – mówi malarka Agnieszka Mitura z Galerii Mit na Lubelskiej 10. – Marek przyciąga szczególnych ludzi.

Premiera filmu w Internecie zbiega się z jubileuszem 35 – lecia pracy twórczej Marka Andały.

Czytaj także: Dwa Brzegi na Lubelskiej>>>

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *