Archeologiczne Sensacje 2023

Odkrycia archeologiczne z okolic Kazimierza zostały nominowane do corocznego konkursu Archeologiczne Sensacje 2023 r. Czy zostaną uznane za najważniejsze w skali ogólnopolskiej? To zależy od Państwa. Głosowanie trwa do 12 stycznia.

Sensacje Archeologiczne 2023

Sensacje Archeologiczne to coroczny konkurs organizowany przez czasopismo Archeologia Żywa. Stanowi on coroczne podsumowanie dokonań polskich archeologów. Uporządkowano je w 10 kategoriach: Najważniejszy skarb, Najskuteczniej popularyzowane badania archeologiczne, Najważniejsza premiera, Najlepsza wystawa czasowa, Najciekawszy projekt rozpoczęty w 2023r., Najważniejsza książka, Unikatowy artefakt, Co trzeba cytować po 2023r., Najważniejsze zagraniczne odkrycie polskiej archeologii i Najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce.

W sumie we wszystkich kategoriach zgłoszono 60 działań w dziedzinie archeologii. Cztery z nich dotyczą Lubelszczyzny. Aż dwa znajdują się blisko Kazimierza. Związane są z wczesnośredniowiecznymi grodziskami w gminie Wilków: Chodlikiem i Kłodnicą. Oba grodziska leżą na terenie Kotliny Chodelskiej kilkanaście kilomentrów na południe od Kazimierza Dolnego.

Archeologia i starożytności Chodlika

Projekt „Archeologia i starożytności Chodlika” znalazł się na liście nominowanych po raz kolejny w kategorii Najskuteczniej popularyzowane badania archeologiczne. Rok temu badania na chodlickim grodzisku prowadzone przez dr. Miechowicza zdobyły podium. Czy powtórzy się ubiegłoroczny sukces? Niewykluczone, zwłaszcza że grupa dr. Miechowicza (Tomasz Skic i Marcin Gnypek) kilka dni temu dokonała kolejnego odkrycia, którym cieszy się na Facebooku.

– Miejscowe legendy mówią o zatopionych w bagnach otaczających grodzisko w Chodliku skarbach… Jakby na ich potwierdzenie, w ostatnich dniach 2023 roku odkryliśmy na obszarze podmokłym niewielki, lecz dość intrygujący wczesnośredniowieczny depozyt. Składa się nań pierścionek typu Orszymowice (koniec XI, pocz. XII w.,, srebrna obrączka, stylistycznie podobna do odkrytej w skarbie ze Słuszkowa (pocz. XII w. ), dwie krzyżówki z podniesionymi brzegami z 2. poł. XI w., denar węgierski Władysława I Świętego (1077-1095), kabłączek skroniowy z brązu, srebrne aplikacje w stylu frankijskim (?), paciorek z kryształu górskiego. Monety posiadają otwory i stanowiły prawdopodobnie elementy naszyjnika – czytamy w artykule. – Zabytki były rozproszone na przestrzeni 2×3 m. Gruntowne przebadanie najbliższego terenu z zastosowaniem detektorów metali, ram do głębszej prospekcji i sondażu archeologicznego nie ujawniły kolejnych znalezisk. Czy to całość czy zgubiona część podjętego niegdyś większego depozytu? A może nie odkryliśmy jeszcze wszystkiego? Na pewno będziemy szukać dalej i podejmiemy próbę odpowiedzi na powyższe pytania!

12 – letni archeolog

Kolejne dokonanie archeologiczne dotyczy nieodległego grodziska w Kłodnicy. To stamtąd pochodziła ziemia, którą utwardzano podjazd do domu w Szkuciskach na Powiślu. Znaleziono w niej głowicę buławy gwiaździstej datowaną wstępnie na XII – XIV wiek. Odkrycia dokonał dwunastoletni Witold Bołtuć, który prawidłowo rozpoznał jej zabytkowy charakter.

-Przekazany obecnie zabytek jest kolejnym dowodem na wyjątkowy charakter tego regionu Lubelszczyzny w okresie wczesnego średniowiecza – czytamy na profilu Lubelskiego Konserwatora Zabytków. – Głowica zostanie przekazana w depozyt do Muzeum (zapewne Nadwiślańskiego).

Zabytek ten trafi więc być może do Kazimierza!

Pozostałe lubelskie nominacje

Pozostałe dokonania z Lubelszczyzny wskazane w rankingu Archeologii Żywej to odkrycie śladów nieznanej dotychczas wieży średniowiecznej w zespole pobernardyńskim w Lublinie oraz depozyt ozdób sprzed 2,5 tysiąca lat odnaleziony w Czernięcinie Poduchownym.

Które z wydarzeń uznamy za najciekawsze, największe, najważniejsze?

Głosujemy!

Głosować można na stronie czasopisma Archeologia Żywa do 12 stycznia. Po zakończeniu głosowania swoje nominacje należy potwierdzić na końcowym ekranie. Zwycięzców Archeologicznych Sensacji 2023 poznamy w trakcie specjalnego spotkania na żywo z cyklu Kontekst, które odbędzie się 12 stycznia 2024 r. o godz. 19:00 na profilu Facebook Archeologii Żywej.

Czytaj także: Dziady w Chodliku>>>


Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *