Po latach spotykają się w Kazimierzu absolwenci Kolegium Sztuk Pięknych. Spotkanie anonsuje plakat przedstawiający koguty w garniturach. Jak naprawdę po latach wyglądają artyści po kazimierskiej szkole sztuk pięknych?
W 2002 roku, w Kazimierzu Dolnym otwarte zostały licencjackie studia z zakresu sztuki. Powstało Kolegium Sztuk Pięknych w Kazimierzu Dolnym. Ta zamiejscowa placówka wydziału sztuki lubelskiego Uniwersytetu Marii Curii Skłodowskiej kształciła studentów na kierunkach: grafika i malarstwo. Kolegium działało zaledwie przez 10 lat, ale wpisywało się w kazimierski krajobraz. Są osoby, które wspominają je po dziś dzień. Na pewno są wśród nich absolwenci kolegium.
Młodzi artyści w Kazimierzu
Historia bytności artystów w Kazimierzu Dolnym jest dosyć długa. Historia kolonii artystycznej to okres międzywojnia, kiedy do Miasteczka swoich studentów ściągał Tadeusz Pruszkowski. Ale wtedy przyjeżdżano do Kazimierza na lato, kiedy jest tu najpiękniej. Studiowano w Warszawie.
A jak odnajdowali się młodzi ludzie studiując w maleńkim Kazimierzu?
-Na pierwszy rok jechałem jak na skazanie – mówi Maciej Bujnowski, absolwent kolegium i koordynator projektu Absolwenci Kazimierza – ale po zmianach w życiu osobistym, Kazimierz okazał się dla mnie remedium. Nabrał sensu.
Kazimierz to faktycznie maleńkie miasteczko, które nie daje, szczególnie młodym ludziom rozrywek, jakie znajdą w Warszawie, Gdańsku czy nawet Lublinie.
– W lecie turyści wychodzili nam bokiem. W zimie nie było co robić i z nudów malowaliśmy – kontynuuje Maciej Bujnowski. – Ale dobrze kolegium wspominamy, tam czuliśmy się u siebie. To wykładowcy przyjeżdżali do nas. Był czas na integrowanie się.
Miejscowość, zdaniem artysty, nie grała tu roli. Miejsce, budynki szkoły rzemiosł Jana Koszczyca Witkiewicza, było niesamowicie klimatyczne. Sale, podłogi, zapachy dawały niesamowity klimat.
Spotkanie po latach
Inicjatywa spotkania wyszła od byłego dyrektora kolegium, Zbigniewa Bagińskiego.
-Byłem ciekawy co robią ludzie – mówi organizator spotkania. – Jestem na co dzień w Wielkiej Brytanii. Nie wszyscy zapewne pracują w zawodzie, ale wielu Kazimierz ukształtował artystycznie. Wśród absolwentów są wykładowcy uczelni wyższych, utytułowani artyści, animatorzy, fotograficy oraz reprezentanci różnych dziedzin sztuki. Na pierwszym spotkaniu w grudniu pojawiło się około 40 osób. I przynajmniej tyle osób spodziewamy się na zjeździe.
Czy będzie to wydarzenie jednorazowe, czy cykliczne, pokaże czas. Organizacja imprezy była sporym przedsięwzięciem, także ze względu na to, że organizator mieszka poza Polską.
Z kogutem w tle
Zjazd promuje plakat i animacja z eleganckimi kogutami. Skąd pomysł? Czy Kazimierz tak mocno kojarzy się z tym ptakiem?
-Pomysł na plakat zrodził się w głowie Barta Wolniewicza, z którym współpracowałem. Animację dołożył Marek Kuśmierek – mówi Bujnowski.
Kogut jest wspomnieniem ulicy. Przy Nadwiślańskiej, przy której znajdowało się kolegium, były stragany, a na nich oczywiście koguty. Nie mogło ich więc zabraknąć przy przygotowaniu zjazdu.
Program zjazdu
W programie zjazdu absolwentów znalazła się w sobotę konferencja, wystawy, ale nie zabraknie czasu na zabawę.
Naturalnym tematem konferencji są wspomnienia z kolegium. O czasach kolegium i swojej późniejszej drodze opowiedzą: Karolina Pietrzyk, Beata Kukawska, Kamila Czosnyk, Józef Maksymilian Skrzeczkowski i Paweł Caigner. Oprócz części konferencji „Doświadczenia artystyczne po kolegium” odbędą się warsztaty „Sztuczna inteligencja w sztuce”. Poprowadzi je Paweł Łuciuk z Katedry Sztuki Mediów Cyfrowych UMCS.
Konferencja będzie nagrywana. Zajmuje się tym Paweł Łuciuk oraz Wojciech Bartnik. Ten ostatni będzie nagrywał konferencję z drona. Jesteśmy bardzo ciekawi rezultatów.
Konferencja zacznie się o 10:00 w auli Zespołu Szkół im. Jana Koszczyca Witkiewicza, a następnie przyjdzie czas na wernisaże. Pierwszy z nich odbędzie się o 15:00 w Kazimierskim Ośrodku Kultury, Promocji i Turystyki na ul. Lubelskiej 12, kolejny o 16:00 w Dzwonnicy Kultury, ul. Zamkowa 2.
Na wernisażach swoje prace zaprezentują: Ewa i Jakub Podlodowcy, Marzena i Rafał Częmpińscy, Małgorzata Gorzelewska-Namiota, Karolina Pietrzyk, Aleksandra Tomkiewicz, Beata Kukawska, Ewa Gierasimiuk, Wojciech Łysiak, Paweł Cigner, Przemysław Sasin, Karol Wilk, Maciej Bujnowski, Szymon Popiel i Marek Kuśmirek.
W niedzielę absolwenci zapraszają na rynek na godzinę 13:00, gdzie animatorka, Kamila Glinka wyczaruje niezwykłe bańki mydlane.
Już dziś zapraszamy na to ciekawe wydarzenie. Udział w warsztatach, konferencji i wernisażach jest otwarty.
A co dalej? Warto obserwować fanpage Kolegium. Mamy nadzieję, że jeszcze wiele ciekawych wydarzeń nam zaanonsuje. Kolegium Sztuk Pięknych UMCS w Kazimierzu Dolnym.
Czytaj także: Zjazd Absolwentów Kolegium Sztuk Pięknych>>>