Jeszcze nie wygasł sierpień, a my wybiegamy już we wrzesień. Bo we wrześniu nad Kazimierzem pojawią się Skrzydła! Jak co roku. Znamy już program tegorocznej VIII edycji.
-Zbliża się kolejna edycja tej wyjątkowej imprezy, którą zrealizujemy w dniach 13 – 15 września. Głównym elementem projektu będzie, jak co roku, Festiwal Piosenki Lotniczej organizowany przez Klub Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Poza tym mnóstwo koncertów, miasteczko namiotowe, loty widokowe, projekcje filmowe, atrakcje dla dzieci oraz pokazy lotnicze – piszą organizatorzy na profilu wydarzenia na Facebooku.
Program trzydniowej imprezy lotniczej w Kazimierzu jak zwykle zapowiada się więc bogato. W tym roku piosence lotniczej towarzyszyć będą seanse kinowe. Ciekawostką będą piątkowe sekwencje filmowe z kamer zamontowanych w Biało – Czerwonych Iskrach, rejestrujących pokazy tego zespołu akrobatycznego. Projekcji towarzyszyć będzie muzyka gitarowa wykonywana na żywo przez wybitnego gitarzystę fingerstyle Piotra Krępca. Po raz pierwszy na scenie pojawi się musical lotniczy „Popatrz w górę”. Zobaczymy jak tematyka lotnicza wygląda w wykonaniu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich.
W programie nie zabraknie oczywiście tego, na co wszyscy czekają: pokazów lotniczych.
Zobaczymy więc pokazy lotnicze w wykonaniu samolotu TS11 Iskra zarówno w dzień, jak i w nocy z elementami pirotechniki. Odbędą się też skoki spadochronowe. W sobotę trzech skoczków rozwinie nad Kazimierzem biało – czerwoną flagę. Wieczorem komandosi skakać będą z elementami świetlnymi. Odbędzie się również pokaz możliwości śmigłowca szkolnego.
Na kazimierskim niebie pojawi się także „latający wielbłąd”.
-Nawozi pola, gasi pożary, a gdy trzeba – zrzuca bomby. Polski samolot M-18 Dromader to wyjątkowa konstrukcja – pisze o nim Łukasz Michalik na WPTech. – Opracowany jako samolot rolniczy sprawdził się także w innych rolach, stając się przy okazji polskim hitem eksportowym.
W Kazimierzu zobaczymy w jego wykonaniu zrzut wody.
-Będzie trochę inaczej niż zwykle, ponieważ wszystko wskazuje na to, że w pokazach nie wezmą udziału samoloty Polskich Sił Powietrznych – zapowiadają organizatorzy. – Niemniej jednak, pomimo, że pokazy nie są głównym elementem projektu, spróbujemy przygotować dla Was coś atrakcyjnego zarówno w dzień, jak i w nocy.
Program
Piątek 13 września
19:00 – 20:30 Koncert laureatki ubiegłorocznego Festiwalu Piosenki Lotniczej Martyny Świeczak z Klubu Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim – Kazimierski Ośrodek Kultury, Promocji i Turystyki ul. Lubelska 12
21:00 – 21:30 Premiera filmu o płk. pil. Zdzisławie Krasnodębskim – pierwszym dowódcy Dywizjonu 303 – Kino Letnie w starej Łaźni ul. Senatorska
21:30 – 22:00 Projekcja filmów o tematyce lotniczej ilustrowana muzyką gitarową, którą wykona Piotr Krępec wybitny gitarzysta fingerstyle – Kino Letnie w starej Łaźni ul. Senatorska
Sobota 14 września
9:00 – 14:30 Próby artystów Festiwalu Piosenki Lotniczej – port jachtowy nad Wisłą
11:00 – 12:00 Parada motocyklowa Polish Wings – rynek
14:00 – 15:00 Pokazy lotnicze – Bulwar nadwiślański
15:00 – 19:00 Przesłuchania konkursowe Festiwalu Piosenki Lotniczej – port jachtowy nad Wisłą
19:30 – 20:00 Pokaz nocny w powietrzu – Bulwar nadwiślański
20:00 – 21:30 Musical lotniczy „Popatrz w górę” w wykonaniu zespołów Harnasie i Szarotki z klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich
Niedziela 15 września
12:00 – 13:00 Msza św. w intencji Lotników Polskich, którzy zginęli wykonując zadania w czasie pokoju – kościół farny
13:00 13:30 koncert zespołu Pejota z Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie – kościół farny
14:00 – 14:30 Recital Małgorzaty Szybisty z Klubu Wojsk Specjalnych – port jachtowy nad Wisłą
15:00 – 16:00 Koncert zespołu Dywizjon z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie – port jachtowy nad Wisłą
16:00 – 17:00 Wręczenie nagród oraz koncert laureatów Festiwalu Piosenki Lotniczej – port jachtowy nad Wisłą
Portowe miasteczko namiotowe czynne w godzinach:
10:00 – 18:00 w sobotę 14 września
10:00 – 17:00 w niedzielę 15 września
Żołnierska grochówka:
11:00 – 15:00 w sobotę i niedzielę 14 – 15 września
W ramach miasteczka stoiska:
Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Marynarki Wojennej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej, Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, Fundacji Spadkobierców Dywizjonu 303, Muzeum Sił Powietrznych, Muzeum Lotnictwa Polskiego, Muzeum Dywizjonu 303, Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Puławach, Komendy Policji w Puławach oraz innych wystawców.