21 lat Kazimierskiej Konfraterni Sztuki

Kazimierska Konfraternia Sztuki świętuje w tym roku 21 lat swojego istnienia. Oczko!

Kazimierska Konfraternia Sztuki świętuje w tym roku 21 lat swojego istnienia. Oczko!

21 lat temu w Galerii Bohema Cezarego Garbowicza 30 artystów związanych duchowo z Kazimierzem powołało do życia Kazimierską Konfraternię Sztuki – bractwo artystów, którzy współdziałali ze sobą w Kazimierzu i dla Kazimierza. Wystarczy chociażby wspomnieć wystawę w 1998r. w Galerii Dzwonnica na rzecz remontu i konserwacji kościoła farnego, która połączyła ponad 30 kazimierskich artystów. Potem były kolejne wspólne wystawy w tym słynny cykl Salon Letni w Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego czy plenerowy Kanał Sztuki w korycie Grodarza.

-Dwadzieścia lat za Konfraternią, a ona wciąż trwa, wciąż niezmiennie wokół swoich przyjętych na samym początku założeń. Nie ma żadnego programu, jest koleżeństwo, jest możliwie dobre malarstwo i wreszcie – jest Kazimierz. I to on nadaje wszystkiemu, co stanowi Konfraternia, najpełniejszy wyraz – mówi Waldemar Odorowski – prezes honorowy Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. – Ale też nie ulega wątpliwości, że przez tych dwadzieścia lat Konfraternia poprzez swoje, ledwie zarysowane wyżej, bardzo różnorodne działania i ciągłą obecność w miasteczku dopisała do dziejów artystycznych Kazimierza swój nie tylko osobny, ale też znaczący rozdział, który jeszcze nie ma końca, wciąż pisze się dalej.

W tym roku – po otwarciu w budynku dzwonnicy instytucji miejskiej Dzwonnica Kultury – Konfraternia właśnie tu – niejako zataczając koło po 23 latach od pamiętnej wspólnej wystawy – urządza swój jubileusz. Na ekspozycji w sali górnej zobaczymy około stu prac kazimierskich konfratrów. Tematem wystawy będą jak zwykle szeroko pojmowane artystyczne związki z Kazimierzem Dolnym.

W czasie wydarzenia odbędzie się nadanie przez władze samorządowe Miasteczka tytułu „Zasłużony dla Gminy Kazimierz Dolny” dla członków Konfraterni Leszka Furtasa i Waldemara Wojczakowskiego. Honorowe dyplomy odbiorą rodziny zmarłych Artystów.

Wystawę w Dzwonnicy Kultury będzie można oglądać do 29 sierpnia.

A 7 sierpnia od godziny 12:00 w kanale rzeki Grodarz odbędzie się kolejny Kanał Sztuki – plenerowa wystawa Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Potrwa do 22:00.

Witaj
Zapisz się na nasz newsletter

Będziesz otrzymywać informacje o ciekawych wydarzeniach

Nie wysyłamy spamu, nie przekazujemy nikomu adresów email.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odwiedź nas na Facebook2k